Zonguldak’ta 282 madenci işten çıkarıldı

Zonguldak’ta, ‘paralel yapı’ soruşturması kapsamında kayyım atanan iki maden şirketinde çalışan 282 madenci, bugün itibariyle toplu olarak işten çıkarıldı.

18 Haziran 2016 Cumartesi, 16:42

‘Paralel yapı’ soruşturması kapsamında kayyım atanan iki madende çalışan ve maaşlarını alamadıkları için eylem yapan 282 madenci işten çıkarıldı. İşçilerden 85’i, 4 aydır ücretlerini alamadıkları için 18 Mayıs’ta maden ocağına girerek 11 gün boyunca ocaktan çıkmama ve açlık grevi yapmıştı.

Kilimli İlçesi Gelik Beldesi’nde geçen 4 Nisan’da iş bırakan, Deka Madenclik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik’te çalışan toplam 282 maden işçisi, 4 aydır ücretlerini alamadıkları için eylem yapmaya başladı. İşçilerden 85’i, 18 Mayıs’ta, çalıştıkları kömür ocağına girerek dışarı çıkmama ve açlık grevi eylemi başlattı. 68 işçinin sağlık sorunları nedeniyle ocaktan çıkmasından sonra kalan 17 madenci, 11 günlük açlık grevi sonrasında alacaklarının ödenmesiyle eylemi bitirdi.

Deka ve Balçınlar Madencilik’te çalışan 282 işçi, bugün itibariyle toplu olarak işten çıkarıldı. İşçilerin, maden ocaklarında üretimin durdurulması nedeniyle İş Kanunu’nun ilgili maddesi gereği toplu olarak işten çıkarıldığı belirtildi. İşsiz kalan madenciler, Çalışma ve İş Kurumu Müdürlüğü’ne giderek işsizlik maaşı başvurusu yaptı. İşçi Temsilcisi Cemal Akın, kayyım tarafından mağdur edilmeye devam edildiklerini söyledi.

Bütün arkadaşlarının maddi olarak çok kötü durumda olduğunu anlatan Akın, şöyle konuştu: “Şirket bizim toplu çıkışımızı verdi. Biz istemedik. Maaşlarımızın bir kısmı ödenmişti. Benim 5 bin 900 lira alacağım duruyor. Benim gibi birçok madenci arkadaşım var alacaklı. Tazminatlarımızı ve maaşlarımızı sorduğumuzda ‘mahkemeye verin’ diyorlar. Biz hemen mahkemeye vermek istemiyoruz. Alacaklarımızı ödeseler şimdilik yeter. Eylemi en son bitiren 17 işçi arkadaşımız alacaklarını aldı bir tek. Biz hâlâ bekliyoruz. Şimdi de toplu çıkışımız verildi.”
(evrensel)