Yunanistan’da, Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME) 12 Kasım’da greve gidiyor

Yunanistan emekçileri, 12 Kasım’da genel greve gidiyor. Syriza’nın önceki hükümetlerin emeğe karşı saldırılarını sürdürdüğü belirtilen açıklamada, yoksulluk ve işsizliğin kabul edilmeyeceği söyleniyor.

03 Kasım 2015 Salı, 11:38

Yunanistan’da, Tüm İşçilerin Militan Cephesi (PAME), 12 Kasım’da genel greve gidileceğini açıkladı. Greve “kitlesel” gidileceği duyurulurken, sosyal güvenliğin yok edilmesine, bankaların evlere el koymasına, vergi soygunculuğuna, işten çıkartmalara, düşük maaşlara, kolektif anlaşma yapılamamasına ve işçi haklarına karşı saldırılara karşı çıkılıyor.

“Özelleştirmelere hayır”

Özelleştirmelere, kamu mallarının şirketlere devrine ve elektrik, su, taşıma, iletişim gibi hizmetlerdeki yüksek fiyatlara da tepki gösterilen açıklamada; sermaye, Avrupa Birliği ve Syriza hükümetinin önceden tasarlanmış emek karşıtı suçları işediği söyleniyor.

Syriza’nın önceki muhafazakar ve sosyal demokrat hükümetlerin yarım bıraktığı işleri bitirmek için geldiği bildirilen açıklamada, emek haklarının kanla ve mücadeleyle kazanıldığı ve teslim edilmeyeceği vurgulanıyor.

Sosyal güvenliğin herkesi kapsaması gerektiği aktarılırken, azınlığın imtiyazları için çoğunluğun feda edilmeye çalışıldığı söyleniyor.

Şirketlerin milyonlarca avroluk borçlarının silinirken, işsizliğin arttığı, emekçilerin çok ileri yaşlara kadar çalışmak zorunda kaldığı ve maaş kesintileri yaşadığı ve işçilerin için geriye kalan tek yolun ayağa kalkmak olduğu duyuruluyor.

Azınlık kârını katlarken, yoksulluğa, sefalete, işsizliğe, hiçbir hak sahibi olunmayan yarı-işlere geçit verilmeyeceği söylenen açıklamada, tüm iş kollarında ve mahallelerde dayanışmanın artırılacağı ve Avrupa Birliği ile sermayenin çıkarlarını yıkacak bir toplumsal ittifak kurulacağı vurgulanıyor.