Uluslararası gazeteci örgütleri IFJ ve EFJ, Adalet Bakanı’na 17 gündür gözaltında olan altı gazeteciyi sordu

Uluslararası Gazeteciler Federasyonu ve Avrupa Gazeteciler Federasyonu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a 25 Aralık’ta gözaltına alınan ve gözaltı süresi uzatılan 6 gazetecinin neden gözaltında tutulduğunu sordu, serbest bırakılmalarını istedi

10 Ocak 2017 Salı, 15:02

Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ) 17 gündür gözaltında olan gazeteciler Tunca Öğreten, Mahir Kanaat, Ömer Çelik, Metin Yoksu, Eray Saygın ve Derya Okatan‘ın durumunu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ‘a sordu.

Bianet’in yaptığı habere göre, Gazetecilerin neden tutulduğuna ilişkin resmi bir açıklama olmadığını vurgulayan EFJ ve IFJ, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’dan gazetecilerin neden gözaltına tutulduğuna cevap vermesini ve gazetecileri derhal serbest bırakmasını istedi. IFJ ve EFJ ayrıca bu hak ihlallerinin Avrupa Konseyi’nin gazetecileri koruma platformuna ve Medya Özgürlüğü Haritalandırılması Platformuna (Mapping Media Freedom Platform) bildirileceğini ekledi.

Ne olmuştu?

29 Ekim tarihli 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan Dicle Haber Ajansı Haber Müdürü Ömer Çelik, DİHA muhabiri Metin Yoksu, Diken muhabiri Tunca Öğreten, BirGün Gazetesi Muhasebe Sorumlusu Mahir Kanaat, ETHA Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Derya Okatan ve Yolculuk Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Sorumlu Yazıişleri Müdürü Eray Sargın 25 Aralık’ta evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmıştı. Altı gazeteci hakkındaki gözaltı kararı 30 Aralık’ta 30 gün daha uzatılmıştı.

Dosyaya gizlilik kararı getirilirmiş,

Sabah gazetesi, gözaltına alınan gazeteciler hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının “Redhack isimli hacker grubu ile irtibatları olmak, sosyal medyada propagandasını yapmak ve grup adına kamuoyunda algı yönetmek…” suçlamasıyla soruşturma başlattığını iddia etmişti.

Haberde ayrıca, gazeteci Fatih Yağmur, Deniz Yücel ve Hünkar Alican Duman’ın yurtdışında bulundukları için gözaltına alınamadığı ileri sürülmüştü.