Trump’tan Destek Kesmeli Kürtaj Protestosu

UNFPA’nın kürtaj programını desteklemesi sebebiyle BM yardımının Trup tarafından durdurulduğu açıklandı

07 Nisan 2017 Cuma, 13:59

ABD Başkanı Donald Trump yönetimindeki hükümet, kürtaja verdiği destek nedeniyle Birleşmiş Milletler (BM) Nüfus Fonu’na (UNFPA) yönelik yaklaşık 32 milyon dolarlık mali desteği kestiğini duyurdu.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Senatör Bob Corker’a gönderilen mektupla mali desteğin kesileceği bildirilirken, buna neden olarak, UNFPA’nın kürtaj programlarına destek vermesi gösterildi. Mektupta, UNFPA’nın özellikle Çin’deki “zorunlu kürtaj ve gönüllü olmayan kısırlaştırma programlarına destek verdiği ya da bu tür programlara katıldığı” savunuldu. UNFPA internet sitesinden yapılan açıklamada ise, ABD yönetiminin desteği kesme gerekçesinin doğru olmadığı belirtildi: “Bizim görevimiz her hamileliğin arzu edilerek her doğumun sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak.”

Öte yandan 150 ülkede kadın ve çocuk ölümlerini azaltmak için faaliyet gösteren BM Aile Planlaması Ajansı, ABD hükümetinin iddialarının asılsız olduğunu, mali desteğin kesilmesi halinde kadın ve çocuklar üzerinde yıkıcı bir etkinin olacağı uyarısında bulundu.

ŞÛJIN