TEMA: Çanakkale’de santraller havayı kirletiyor, Yenice santrali yapımını gözden geçirin

TEMA Vakfı, çalışmasına göre Çanakkale’de işletmede olan ve işletmeye geçecek kömürlü santraller ciddi boyutlarda hava kirliliğine neden olacak. Bu sebeple TEMA, Çırpılar termik santrali yapımı kararının gözden geçirilmesi gerektiğini belirtti

10 Ocak 2017 Salı, 18:55

TEMA Vakfı, Çanakkale ve Biga Yarımadası’nda faaliyet gösteren kömürlü termik santrallerin hava kalitesi, sağlık ve toprak üzerine etkilerini modelleme sistemiyle ortaya koydu.

Kazdağları’na yapılmak istenen Yenice’deki Çırpılar Termik Santrali için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci kapsamında yarın Ankara’da İnceleme Değerlendirme Komisyonu (İDK) toplantısı yapılması planlanıyor.

Çanakkale’de şu anda zaten çalışmakta olan 3 tane ve inşaat haline olan 2 tane kömürlü termik santral ve başta Biga yarımadası olmak üzere Çanakkale’ye yapılması planlanan 13 tane daha kömürlü santral bulunuyor.

TEMA Vakfı, termik santrallerin bölgedeki olası etkilerini açıklamak için uzun erimli kirletici taşınımı ve etkilerini saptama modeli olan CALPUFF hava kirliliği modelleme sistemini kullandı.

“Hava kirliliği yüzde 50-150 artacak”

Model kullanılarak yapılan çalışmanın sonuçlarına göre Çanakkale’de işletmede olan ve işletmeye geçecek kömürlü santraller ciddi boyutlarda hava kirliliğine neden olacak.

TEMA açıklamasında şöyle dedi:

“Hava kirliliğine neden olan ve gözle görülemeyen parçacık maddeler rüzgarın etkisi ile çok geniş bir alana yayılabiliyor. Özellikle Bandırma-Çanakkale arasındaki bölge ve Ezine’deki kirlilik düzeylerini etkileyecek. Bu bölgelerde, santrallerden kaynaklanan emisyonlar hava kirliliğini yüzde 50-150 arasında artırabilecek. Türkiye’de linyit yakıtlı termik santrallerden salınan kükürt dioksit, PM (Partikül madde), ağır metal ve radyoaktivitenin insan sağlığına etkileri yapılan bilimsel araştırmalarla tespit edildi.”

TEMA, Çanakkale bölgesindeki mevcut santrallerin yanı sıra Çırpılar termik santralinin de felç, akciğer kanseri, kalp ve solunum yolu hastalıklarında artış ile çocuk ölümleri dahil erken ölümlere neden olabileceğini belirterek yetkililerin halk sağlığı başta olmak üzere termik santrallerin yarattığı olumsuz etkileri dikkate alarak, Çırpılar termik santrali yapımı kararını gözden geçirmesi gerektiğini belirtti.

Çanakkale ve tarım

TEMA’nın verdiği bilgilere göre Çanakkale’de tarımın durumu şöyle:

Çanakkale, tarım alanları ve tarımsal üretim açısından Türkiye’nin önemli şehirleri arasında yer alıyor. Şehrin, Çiftçi Kayıt Sistemi verilerine göre kayıtlı çiftçi sayısı 22 bin 809.

Çiftçilerin kayıtlı tarım arazisi ise yaklaşık 220 bin futbol sahası (yaklaşık 165 bin hektar) büyüklüğünde.

Bölgede yoğun tarımsal üretime dayalı endüstri de gelişim göstermiş durumda.

Agonya Ovası’nın Amerika ve Avrupa’ya ihraç ürünü olan Yenice kapya biberi, hayvan besi yemi olan mısır bölgede önemli bir gelir ve geçim kaynağı.

Çanakkale’de toplam 1.556 işletme tarıma dayalı üretim gerçekleştiriyor ve bu işletmeler 12 binden fazla kişiye istihdam sağlıyor. Tarımsal üretim ve tarıma dayalı geçim kaynakları bakımından Çanakkale’nin 2015 yılı ticaret hacminin % 88’ini gıda ürünleri oluşturdu.

Bu bakımdan TEMA, kömürlü termik santrallerin tarım alanlarına vereceği zararın binlerce insanın hayatını doğrudan etkileyeceği belirtiyor.