Taşeron işçiler ücretlerini alamayınca trafik tabelasına çıktı

İzmit’te yapımı süren tramvay projesinde taşeron firmaya bağlı çalışan Mehmet Kara ile Şuayip Demirsığdıran, firmanın uzun süredir ücretlerini yatırmaması üzerine Yahya Kaptan Mahallesi TEM yolu Kandıra gişelerinde yol üzerindeki trafik tabelasına çıktı

05 Mayıs 2017 Cuma, 23:04

İzmit’te taşeron firmada çalışan 2 işçi, ücretlerinin uzun süredir yatırılmaması üzerine yol üzerindeki trafik tabelasına çıktı. İşçiler patrona diz çöktürüp alacaklarını tahsil edince eylemi sonlandırdı.

İzmit’te yapımı süren tramvay projesinde taşeron firmaya bağlı çalışan Mehmet Kara ile Şuayip Demirsığdıran, firmanın uzun süredir ücretlerini yatırmaması üzerine Yahya Kaptan Mahallesi TEM yolu Kandıra gişelerinde yol üzerindeki trafik tabelasına çıktı.

İtfaiye işçilerin bulunduğu yerin altına atlama yatağı açılırken, ulaşım tek şeritte düşürüldü. 2 işçi, ikna çabalarına rağmen ücretlerini alana kadar eylemi sonlandırmadı. Polis ekipleri firma yetkilileri ile irtibata geçerek Mehmet Kara’nın alacağı 10 bin lira ile Şuayip Demirsığdıran’ın alacağı 6 bin lirayı yatırmalarını istedi.

Yaklaşık 2 saat tabelaların üzerinde alacaklarının yatmasını bekleyen işçilerin hesabına ilk olarak 10 bin TL yatırıldı. Tabelaların üzerinde bulunan işçişer telefonudan paranın yatıp yatmadığını kontrol etti. İşçiler kalan paranın da yatırılmasını istedi. Polisin yeniden firma ile görüşürmesi sonrası işçilerin hesabına 5 bin TL daha yatırıldı. Paranın yattığını gören Mehmet Kara ile Şuayip Demirsığdıran itfaiye merdiveni ile indirildi.

Polis işçiler hakkında, ‘trafik güvenliğini tehlikeye sokmak’ suçundan işlem başlatıldı.