Tabka’da yaşanan çatışmalar şiddetlendi

Tabka’da DAİŞ’in saldırıları geri püskürtülürken, Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, ‘DAİŞ çeteleri, savaşçıların ilerleyişi karşısında son demlerini yaşıyor’ açıklaması yaptı

06 Mayıs 2017 Cumartesi, 11:10

Tabka’nın üç mahallesinde ve doğu köylerinde çatışmalar şiddetlendi. Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, “Çetelerin içinde bulunduğu çember daralmakta ve bu yüzden çeteler bu çemberi kırabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Ancak bu çabaların hepsi sonuçsuz kalmaktadır” dedi.

Tabka kenti ve Fırat Barajı’nı (Tabka Barajı) özgürleştirme operasyonu 46 gündür sürüyor. Tabka’nın doğusunda bulunan Sahil El-Xeşeb köyünde Demokratik Suriye Güçleri (QSD) savaşçıları ile DAİŞ arasında yaşanan çatışmalar ise 5 gündür sürüyor. Kentin 4 km doğusunda bulunan Safsafah ve Ebad köylerinde savaşçılar, DAİŞ saldırılarını kırarak karşı operasyon yaptı. Yeni Tabka’da da (Hey Ewwel, Tanî ve Salis) gece şiddetli çatışmalar yaşandı. ANHA’nın ulaştığı bilgilere göre, DAİŞ 2’si yönetici 55 kayıp verdi. Çeteye ait 18 ceset, 4 BKC, 14 kalaşnikof ve 60 şarjör, 5 el bombası, 1 tabanca, 1 gündüz dürbünü, 1 katyuşa ve 73 katyuşa roketi, 1 doçka, 1 havan ve 12 havan güllesi ile çok sayıda kalaşnikof, BKC ve Doçka mermisi savaşçıların eline geçti. Gazetemiz yayına hazırlanırken bölgede çok şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Bir çete de sağ olarak yakalandı.

Çatışmaların ardından Sahil El-Xeşeb köyü çetelerden temizlendi.

Çember daralıyor

Fırat’ın Gazabı Eylem Odası Sözcüsü Cîhan Şêx Ehmed, bazı iddialar konusunda yaptığı açıklamada “Çeteler, QSD savaşçılarıyla aralarında vardıkları anlaşma sonucu Tebka’dan ve Fırat Barajı’ndan çekildi’ iddiaları gerçeklerden uzaktır. Tabka kentinde çatışmalar bütün yoğunluğuyla devam etmektedir. Çetelerin içinde bulunduğu çember daralmakta ve bu yüzden çeteler bu çemberi kırabilmek için çeşitli yöntemlere başvurmaktadır. Ancak bu çabalarının hepsi sonuçsuz kalmaktadır… Güçlerimiz yüksek bir moralle Rakka, Tabka ve Şedadê’de ilerliyor ve DAİŞ çeteleri savaşçıların ilerleyişi karşısında son demlerini yaşıyor” dedi.

Adresi İstanbul

Türkiye, DAİŞ ve diğer grupların yurt ve eğitim merkezi olmuş durumda. ANHA’nın Tabka kentinde ulaştığı tanıtım kartı, DAİŞ’in AFAD kamplarındaki ve İstanbul’daki bağlantılarını ortaya koydu. Tanıtma kartında Mustafa Mohammed isimli DAİŞ’linin İstanbul Gaziosman Paşa’da yaşadığı görülüyor.

Enternasyonal savaşçılar Tabka’da

Tabka’yı özgürleştirme operasyonunda enternasyonal savaşçılar da yer alıyor. Birçok halktan ve ülkeden gelen çok sayıda savaşçı, ‘Enternasyonal Tabur’ şeklinde örgütlenmişler. Enternasyonal Taburu’ndan bir takım, El Weheb Mahallesi’ni 4 saatlik bir operasyonla DAİŞ’ten aldı.

(ANHA)