Sinemacılar da ‘Bu suça ortak olmayacağız’ dedi

400’ü aşkın sinemacı “Bu suça ortak olmayacağız” diyen akademisyenlere destek verdi

14 Ocak 2016 Perşembe, 21:35

400’ü aşkın sinemacıdan “Bu suça ortak olmayacağız” diyen akademisyenlere destek geldi.

Yayınladıkları deklarasyon ile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedefi haline gelen, istifaya zorlanan, tehdit edilen akademisyenlere bir destek de sinemacılardan geldi.

“Bu suça ortak olmayacağız” diyerek Kürt illerinde devam eden devlet operasyonlarının sona ermesini isteyen ancak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hedefi olan 2 bini aşkın akademisyene gazeteciler, edebiyatçılar, hukukçulardan sonra sinemacılardan da destek geldi.
“Barış İçin Sinemacılar” oluşumuyla destek veren 400’ü aşkın sinemacı da bir bildiri yayınlayarak imza kampanyası başlattı. Sinemacıların açıklamasında, “Bizler Türkiyeli sinemacılar olarak, Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin, 11 Ocak 2016 tarihinde hükümete yaptığı barış ve müzakere çağrısına destek veriyoruz. Düşünce ve ifade özgürlüğünün engellenmesini reddediyoruz. Eşitlik ve barışın yanındayız. Yaşam hakkının yanındayız. Özgür düşüncenin ve sanatın yanındayız. Ama’sız fakat’sız eğer’siz: ‘Bu suça ortak olmayacağız!’ Barış İçin Akademisyenler İnisiyatifi’nin, yanındayız” ifadeleri kullanıldı.