Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

Siirt’te işçi katliamı: 4 madenci yaşamını yitirdi, 16 madenci mahsur

Siirt’te bir bakır madeninde meydana gelen göçükte 4 işçinin hayatını kaybettiği, 16 işçinin de göçük altında olduğu kaydedildi

18 Kasım 2016 Cuma, 00:02

Siirt’in Şirvan ilçesine bağlı Maden köyünde bulunan bakır madeninde saat 21.00 sıralarında göçük meydana geldi.

DHA’nın yaptığı habere göre Siirt Muhabiri Turan Koyuncu, 4 işçinin cesedine ulaşıldığını, 16 işçinin ise enkaz altında kaldığını açıkladı.

DBP Siirt İl Genel Meclis Üyesi Emin Çeçen’in Evrensel’e verdiği bilgiye göre, Ciner Holding’e bağlı Park Elektrik’in taşeron şirketi Antlar İnşaat’ın çalışmasında meydana gelen göçükte 17 işçiden haber alınamıyor.

HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, Twitter hesabından bir açıklama yaparak 14 işçinin göçük altında kaldığı, bir işçinin ise yaralı olarak kurtarıldığı bilgisine ulaştıklarını söyledi.

Maden bölgesinde heyelanın zaman zaman devam etmesi nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle sürdürülüyor.

Madende daha önce de heyelan meydana gelmişti

Öte yandan, aynı bölgede, geçen 25 Temmuz tarihinde de heyelan meydana gelmiş ve can kaybının yaşanmadığı bu heyelanda 6 kamyon ile 2 iş makinesi göçük altında kalmıştı. Göçüğün meydana geldiği bakır madeninin açılışını dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan gerçekleştirmişti. Törende konuşan Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner, Erdoğan’a “Bizim önümüzü açın başka hiçbir şey istemiyoruz” diye talepte bulunmuştu. Ayrıca bir süre kapalı kalan maden 2010’da tekrar açılmıştı.

Tıklayın: İHD, Siirt’teki maden için kapsamlı soruşturma istemiş