Rojava Üniversitesi’nden akademisyen ilanı

Rojava’da açılacak olan üniversite için Hazırlık komitesi, öğretmen, doktor, uzman ve akademisyenlere çağrı yaparak, Rojava ve Kuzey Suriye toplumunda rol oynamak için herkesin önerilerini sunması gerektiğini belirtti

07 Ağustos 2016 Pazar, 20:45

ANHA – Rojava Üniversitesi hazırlık komitesi Rojava’da açılacak olan üniversiteye ilişkin basın açıklması yaptı. Komite açıklamasında akademisyen ve uzmanlara kurulacak olan üniversitenin çalışmalarına katılma çağrısı yaptı.

Rojava Üniversitesi’nin çağrısı ise şöyle:

” Rojava Üniversitesi Hazırlık komitesi olarak 1 ay önce yani 4 Temmuz 2016’da Kamuoyuna Cizîr Kantonu Eğitim ve Öğretim Konseyini ilan etmiştik. Demokratik, ekolojik ve özgür toplum kurmak amacıyla Cizîr Kantonu’nda “Rojava Üniversitesi” adıyla üniversite inşa edeceğiz. Geçtiğimiz aylarda öğretmen, öğrenci ve yer temini hazırlığı yapıldı. Hazırlıktan sonra hem öğrenciler ve öğretmenler ile hemde halkımızla büyük bir çalışma yapıldı. Bu çalışma sonucunda hazırlık komitesi olarak, bizler açılacak olan Rojava Üniversitesi’nde hem ders vermek isteyen akademisyenlerin, doktorların hem de Rojava ve Kuzey Suriye toplumunda rol almak isteyenlerin başvuru yapmasını istiyoruz.

Rojava Üniversitesi’nin 2016-2017 eğitim öğretim yılında Rojava Üniversitesi’nde şu bölümler açılacak: Edebiyat Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Bilim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Tıp Fakültesi, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümü, Sınıf Öğretmenliği Bölümü,  Toplumsal Bilimler bölümü, Ziraat Bölümü, Antropoloji bölümü, Felsefe, Demokratik Siyaset Bölümü, Tarih, Kimya, Fizik Petrol, Jineoloji, ekoloji.

Yukarıda belirtilen bölümlerde ders vermek isteyenler, tecrübesi olanlar başvuru yapabilir. Başvurular ilan edildiği tarihten sonra başlayacaktır.

Başvuru Belgeleri: Dilekçe (Boş dosya üniversite yönetimi tarafından isteniliyor); komünden ikametgah belgesi, kimlik ve üniversite diploması ya da uzmanlık, 2 fotoğraf

Facebook: Zaningeha Rojava

Gmail: zaningeharojava@gmail.com

Telefonlar

Turkcell: 053 54 705 711

Sabit telefon: 435925

Başvuru yeri:  Celadet Bedirxan Edebiyat,Dil ve Tarih Akademisi  /  Hilêliyê   mahallesi/  Qamişlo

Başvuru saatleri:  Cuma günü dışında hafta içi her gün sabah saat 09:00 – 01:00