Rakka operasyonu başladı!

Suriye’nin Rakka kentinin IŞİD’ten kurtarılması için aylardır hazırlığı yapılan Rakka operasyonu Suriye Demokratik Güçleri tarafından ‘Fırat’ın Gazabı’ adıyla başlatıldı.

07 Kasım 2016 Pazartesi, 04:45

Demokratik Suriye Güçleri (DGS), Rakka’ya operasyon başlattıklarını duyurdu. DHA’nın aktardığına göre, DGS’nin açıklamasında şu ifadeler yer verildi:

“Kahraman ve sabırlı Rakka halkımıza;

Demokratik Suriye Güçleri Genel Komutanlığı olarak, dünyanın başına bela olan terörün temsilciğini yapan DAIŞ çetelerine karşı, sözde hilafetin merkezi olarak adlandırdıkları Rakka’ya karşı özgürleştirme hamlesi başlattığımızın müjdesini veriyoruz.

Özgürleştirme hamlesi 5 Kasım gecesi başlamıştır. Rakka’nın Özgürleştirilmesi Hamlesi esnasında güçlerimizin koordineli bir şekilde ilerlemesi için ‘Fırat’ın Gazabı’ oluşturulmuştur.

Rakka Özgürleştirme Operasyonu QSD çatısı altındaki kahraman Kürt, Arap, Türkmen savaşçıları, YPG/YPJ savaşçılarının ve uluslararası koalisyon güçlerinin aktif katılımı ile başarılı bir şekilde tamamlanacaktır.”

Demokratik Suriye Güçleri bir açıklama yaparak Rakka’ya operasyon düzenleyeceğini duyurdu. Operasyon hakkında ayrıntılı bilgi verilmezken, Rakka ve Suriye halkı için müjdeli bir haber verileceği belirtildi.

ANHA’nın haberine göre IŞİD’e karşı düzenlenen “Fırat’ın Gazabı” ismi verilen operasyonun iki kol üzerinden yürütüleceği belirtildi. Operasyonun bugün başlatılacağı duyuruldu. Demokratik Suriye Güçleri, Fırat Öfkesi Operasyon Odası ismi ile Rakka operasyonuna Koalisyon’dan hava desteği alacağını da duyurdu