Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

Rafsancani’nin cezane töreni, muhaliflerin eylemine dönüştü

Eski İran Devlet Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin cenaze töreni, reform yanlısı siyasetçi Mir Hüseyin Musavi ve cenazeye katılması yasaklanan eski başbakan Hatemi destekçilerinin eylemine dönüştü

11 Ocak 2017 Çarşamba, 15:33

Eski İran Devlet Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin cenaze töreni, İranlı muhaliflerin igövde gösterisine dönüştü. Cenaze töreninde, ev hapsinde bulunan eski muhalif Azeri lider ve son İran başbakanı Mir Hüseyin Musavi ve reform yanlısı eski Devlet Başaknı Muhammet Hatemi için slogan atıldı. Hoparlörlerden yüksek sesle çalınan ilahiler bile, eylemcilerin sloganlarını bastıramadı.

Eski İran Devlet Başkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani’nin cenaze töreninde de atılan Musavi yanlısı sloganlar yüzünden İran devlet televizyonu zor durumda kaldı. Cenaze törenini naklen veren İran televizyonu Musavi’nin serbest bırakılması için slogan atan göstericilerin seslerini bastırmak için geri plan müziğinin sesini yükseltti.

Reform yanlıları “Başkanlık seçimlerinde hile yapıldı”

Musavi, 12 Haziran 2009’da yapılan seçimlerde cumhurbaşkanı seçilen Mahmud Ahmedinejad’ın gerisinde kalınca seçimlere hile karıştırıldığını iddia etmiş, dini lider Hamaney’den Anayasayı Koruyucular Konseyi’nin seçimleri iptal etmesini istemişti. Ancak içişleri bakanlığı Ahmedinejad’ın yeniden cumhurbaşkanı seçildiğini ilan etti. Bunun ardından İran’da Musavi lehine gösteriler yapıldı. Güvenlik güçlerinin gösterilere müdahale etmesiyle büyük olaylar oldu. Ahmedinejad yabancı gazetecileri ülkeden dışarı çıkardı. Musavi yanlıları sosyal medya yardımıyla gösterilerin bastırılmasını bütün dünyaya duyurmuştu.

İran’ın eski devlet başkanı Hatemi’nin ismi ve resimleri İran medyasında yasaklandı. Hatemi’nin cenazeye katılmasının da yasaklandığı söylendi.

Rafsancani Batı tarafından reformcu olarak görülüyor

İran’ın dün toprağa verilen eski cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani Batı’da geniş bir şekilde reformcu olarak kabul ediliyor. Çoğu İranlı Rafsancani’yi, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin talebesi olarak görüyor. Rafsancani’nin yaptıklarından dolayı kendisinden hesap sorulmasını kabul eden bir başkan olduğunu düşünüyor. Rafsancani, 1989 yılında Humeyni’nin ölümünden sonra İran İslam Cumhuriyeti’nin devlet başkanı oldu ve 1997’ye kadar İran’ı idare etti. Rafsancani, açıklık ve reformcu bir politika izleyerek Batı ile yakınlaşmayı hatta İran tarafından büyük şeytan olarak nitelenen ABD ile bile iyi ilişkiler kurmaya çalıştı.