Polis, iki yıl IŞİD’li 1500 kişinin teknik ve fiziki takibini bırakmış

Zaman Gazetesi’nde yayınlanan habere göre, polis iki yıl önce El-Kaide ve IŞİD ile bağlantılı yaklaşık bin 500 şüphelinin takibini bıraktı

23 Ekim 2015 Cuma, 14:41

Zaman Gazetesi’nde yer alan habere göre polis, iki yıl önce IŞİD’ le irtibatlı bin 500 şüphelinin teknik ve fiziki takibini bıraktı. Çeteci örgüt  bu sürede yeni yapılanmaya gitti. Çetenin Adıyaman hücresi tek başına Diyarbakır, Suruç ve Ankara’yı kana buladı. 5 şehirdeki IŞİD yapılanması ise aktif. Dosyaları kapatıldığı için takibi bırakılanlar arasında HDP’nin Diyarbakır mitinginde bomba patlatan Orhan Gönder ve Suruç’ta 33 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyen canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz de yer alıyor.

Zaman’da yayımlanan Bayram Kaya, Emre Soncan’ın haberde şöyle denildi: Terör örgütleri El Kaide ve IŞİD ile bağlantılı yaklaşık bin 500 şüphelinin takibini polis iki yıl önce bıraktı. PKK, DHKP-C ve MLKP gibi örgüt mensupları da dahil edildiğinde bu sayının 5 bine yaklaştığı öğrenildi. Dosyaları kapatıldığı için takibi bırakılanlar arasında HDP’nin Diyarbakır mitinginde bomba patlatan Orhan Gönder ve Suruç’ta 33 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı düzenleyen canlı bomba Şeyh Abdurrahman Alagöz de yer alıyor.

Ankara saldırısını düzenleyen çetecilerin isimlerinin ‘canlı bomba listesinde’ yer almasına rağmen yakalanamaması birçok soruyu beraberinde getirdi. Terörle mücadele birimleri tasfiyeler öncesinde Ankara, İzmir, Adana, Hatay, Gaziantep, Van, Adıyaman, İstanbul ve Şanlıurfa’nın aralarında bulunduğu 20’ye yakın şehirde El Kaide ve IŞİD ile bağlantılı yaklaşık bin 500 şüpheliyi teknik ve fiziki takibe aldı. Çatışma bölgeleriyle irtibatlı bu şüphelilerin Suriye’deki irtibatları da deşifre edildi.

 

Son iki yılda Emniyet’te büyük tasfiye dalgası başlatılması ve şüphelilerin takipten çıkmasıyla birlikte saldırılar art arda gelmeye başladı. IŞİD’in Diyarbakır, Suruç ve Ankara saldırılarında 140 kişi hayatını kaybetti. Diyarbakır’da HDP mitingine saldıran Orhan Gönder, tespit edilemedi. Suruç’u kana bulayan ve bir dönem polisin takip ettiği Şeyh Abdurrahman Alagöz engellenemedi. 10 Ekim’de ise soruşturma dosyası kapatılan Yunus Emre Alagöz ve Ömer Deniz Dündar göstere göstere gelip Ankara’yı kana buladı. Bunlar, takipten çıkan çetecilerin nasıl rahat hareket ettiğini gösteriyor. Asıl sorun ise bunların dışında takibi bırakılan çeteyle irtibatlı bin 500 şüpheli. Sadece IŞİD’in Adıyaman hücresi Diyarbakır, Suruç ve Ankara’da üç büyük saldırı düzenledi. Gaziantep, Ankara, Şanlıurfa, Kocaeli ve İstanbul’daki uyuyan hücrelerin aktif olduğu ve saldırı talimatı beklediği öne sürüldü. Çete son iki yılda birçok canlı bombayı devşirip eğitti.