MKM: Mühürledikleri yalnızca mekanlardır

Kapatma kararı alınan 370 dernek arasında bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) çalışanları, Amed’deki Cegerxwin Kültür Merkezi’nde bir araya gelerek açıklama yaptı

15 Kasım 2016 Salı, 21:00

Kapatma kararı alınan 370 dernek arasında bulunan Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM) çalışanları yaptıkları açıklamaya, kapatılan Dicle Fırat Kültür Merkezi çalışanları ve sanatçılar da katıldı. Tiyatro salonunda yapılan açıklamayı MKM sanatçıları adına Ferhat Tutşi yaptı.

Tutşi, OHAL kanunlarını paravan olarak kullanmaya çalışan AKP iktidarının faşizmi kanun haline getirdiğini vurgulayarak, “Bizler Kürt halkının sanatçıları olarak bu kültürel, siyasal ve fiziksel soykırım karşısında asla diz çökmeyeceğiz. Kurumlarımız 90’lı yıllarda defalarca kapatılmış ve mühürlenmiştir. Buna karşı tepkimiz mücadelemizi büyütmek olmuştur. AKP iktidarı bilmelidir ki mühürledikleri yalnızca mekanlardır. Bu mekanları yaşamsal kılan mücadele ruhumuzdur. Bu ruha mühür vurulmayacaktır. Artık tüm sokaklar, caddeler ve mahallelerde ruhumuz dolaşacaktır. Dönemimiz kolektif ve inşacı sanatını yaratacaktır” diye konuştu. Açıklamanın ardından MKM sanatçıları, Cegerxwin Kültür Merkezi bahçesinde öğrencilerine folklor kursu verdi. Bundan sonra kursların sokaklarda verileceği belirtildi.

(ANF)