Metal’de grevler 20 Ocak’da başlıyor

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası, grev kararı aldığı 4 fabrikada, 20 Ocak’da greve başlıyor

04 Ocak 2017 Çarşamba, 12:58

DİSK/Birleşik Metal-İş Sendikası’nın, geçen toplu sözleşme görüşmelerinin ardından Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası’ndan (MESS) ayrılan işverenlerin kurdukları Elektro Mekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) ile yürüttüğü toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. İşverenin üç yıllık sözleşme ısrarı nedeniyle 2 bin 200 işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde sendika, fabrikalara grev kararını asmıştı. Greve çıkacak fabrikalar arasında General Motors ve Schneider Elektrik’de bulunuyor.

EMİS 3 senelik sözleşme dayatıyor

Rakamsal olarak Birleşik Metal-İş ücretlere ortalama net 700 lira artış isterken, EMİS 145 lira zam önerdi. En önemli anlaşmazlık ise sözleşmenin yürürlük süresinde yaşandı. Birleşik Metal-İş Sendikası, 2014 MESS toplu sözleşme görüşmelerinde 3 yıllık toplusözleşmeye itiraz etmişti. Sendika 2 yıllık sözleşme önermişti. MESS gibi EMİS de sözleşmenin 3 yıl olmasını önerdi. Yürürlük süresi, pek çok idari madde ve ücretlerde anlaşma sağlanamaması üzerine bir sonraki aşama olan resmi arabulucu süreci başladı. Arabulucu aşamasında, taraflar 28 Kasım ve 9 Aralık’ta bir araya geldi. Ancak yine anlaşma sağlanamadı.

Birleşik Metal-İş Sendikası toplu iş sözleşmesinin uyuşmazlıkla sonuçlanması üzerine, işçiler 7 Kasım’dan bugüne eylemlerini sürdürüyor. İşyerlerinde işçiler yemek ve çay molalarında alkışlı protesto yürüyüşleriyle, fabrika giriş çıkışlarından basın açıklamaları yaparak işverenleri protesto ediyor. OHAL nedeniyle işçilerin fabrika dışında yapmak istedikleri eylemlere izin verilmiyor.