Meksika’da petrol tesisinde patlama: 3 ölü, 136 yaralı

Pernex şirketinin Meksika’daki petrol platformunda patlama ve ardından yangın meydana geldi, 3 kişi öldü, 130’dan fazla kişi yaralandı

21 Nisan 2016 Perşembe, 13:16

Son 3 yılda 2 büyük patlama yaşayan Meksikalı Pemex petrol şirketi, yeni bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Coatzocoalcos’teki Petróleos Mexicanos (Pemex) petrol platformunda meydana gelen patlamada 3 kişi öldü, 130’un üzerinde kişi de yaralandı.

meksika_pernex_4Patlamanın ardından çıkan yangın, gökyüzünü kül bulutuyla kapladı. Platformdaki 2 bin işçi ve civardaki yüzlerce insan da tahliye edildi.

Twitter hesabından açıklama yapan Pemex, ortak kuruluşu Mexichem’in işlettiği tesisteki patlama ve yangında 3 işçinin öldüğünü doğrulayıp toplamda 136 yaralı olduğunu, bunların 48’inin taburcu edildiğini duyurdu.

Diğer taraftan yerel basın patlama sonucu gökyüzüne “Chloroethane” gibi zararlı maddelerin salındığını yazdı.

Veracruz eyaleti idarecisi Javier Duarte 6 belediyedeki okullarda ders yapılmayacağını açıkladı ve tüm vatandaşları evlerinden dışarı çıkmamaya çağırdı.

Pemex’in Mexico City’deki merkezinde de Ocak 2013’te büyük bir patlama meydana gelmiş ve 37 kişi hayatını kaybetmişti. Pemex şirketinin Abkatun Alfa petrol platformunda da Nisan 2015’te patlama meydana gelmiş, 300 işçi tahliye edilmişti.