Kuzey Kıbrıs’ta Şansal’a linç girişimine tepkiler

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı, Barbaros Şansal’ın sınırdışı edilmesi ve linç girişimine tepki gösterdi: Hukukun yerine linç kültürünün geçmesi, çok sesli demokratik çoğulcu toplum hayatının en büyük düşmanıdır

04 Ocak 2017 Çarşamba, 14:20

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Barbaros Şansal’ın sınırdışı edilmesiyle ilgili olarak “Linç kültürü ülkemizin taşıyamayacağı kadar ağır bir yüktür” dedi.

“Barbaros Şansal’ın tepkilere neden olan söylemlerini onaylamak mümkün olmasa da, İçişleri Bakanlığı’nın eski bir karara dayanarak uyguladığı anlaşılan sınır dışı işlemi sonrasında bunun havaalanında bir linç girişimine dönüşmesi, hepimizi derinden düşündürmelidir.

“Bu olay, ülkemizde yaşanmamış olabilir. Ne var ki, nefret, kin ve linç kültürünün tohumlarının kendi ülkemiz ve toplumumuzda da yeşertilmeye çalışıldığını büyük bir kaygıyla izliyorum. Nefret, kin ve linç kültürüne fırsat vermemeliyiz.

“İfade özgürlüğünün sınırlarının hem koruyucusu hem belirleyicisi hem de geliştirilmesinin dayanağı hukuktur. Hukukun yerine linç kültürünün geçmesi, çok sesli demokratik çoğulcu toplum hayatının en büyük düşmanıdır.”

İmza kampanyası

Sosyal medyada Barbaros Şansal’ın sınırdışı edilmesine sebep olan gazetecileri ve İstanbul’da maruz kaldığı linç girişimini protesto eden bir imza kampanyası başlatıldı.

#barbarossansalicinadalet  #FreeBarbaros hashtagları ile sosyal medyada paylaşılan imza kampanyasında, “Barbaros Şansal’a yapılanlar insanlığa karşı büyük bir ayıptır” deniyor.

“1. Barbaros Şansal’ın linç edilmesine imkân veren bu sınırdışı kararını alan KKTC Hükümeti’ni şiddetle kınarız.
2. Tüm aydınlara, siyasi partilere, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’ya, tüm sivil toplum örgütlerine, bu tür provokasyonları tertip eden gazetecileri artık muhatap almamaları çağrısında bulunuyoruz. Bu gazetecilere mülakat vermek, muhatap almak demek bu provokasyonlara onay vermektir.
3. Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye ve yerel iktidarın onayıyla farklı görüşten KTÖS gibi sivil toplum örgütü, siyasi parti ve kişilere yönelik linç girişimleri düşünenleri uyarıyoruz: elimizdeki tüm siyasi ve örgütsel imkânlarla sonuna kadar direneceğiz.
4. Barbaros Şansal’ın sınırdışı edilmesi halkımızın anlına çalınmış kara bir lekedir. Sınırdışının ardından Şansal’ın linç edilmesi ise insanlık adına utanç verici bir eylemdir. İnsanlık onuru ve hakikat yalanı, işkenceyi, kışkırtmaları yenecek. Gerçek bugün değilse yarın egemen olacak.”

YKP: Tehlikenin farkındayız

Yeni Kıbrıs Partisi (YKP) Şansal’ın sınırdışı edilmesini Kıbrıs’ta son dönem yaşanan gelişmelerin son ayağı olarak niteledi.

““Duyarlı vatandaşların”, din özgürlüğünü koruma, ulusal hassasiyetler gibi muğlak ifadeler arkasına sığınan kimi birey, grup, örgüt, cemaat, siyasi parti ve yapılar fiziki şiddeti de içerecek şekilde tıpkı Hitler Almanya’sında olduğu gibi kitle mobilizasyonu için sürekli faaliyet halindedirler. Yapılan kimi çalışmalar açıkça paramiliter örgütlenme şeklindedir de… Geçen aylarda Türkiye’de HDP başkanlarının, milletvekillerinin tutuklanması ile başlayan süreçte, dayanışma göstermeye çalışanlara karşı, sokakta şiddet talepleri ile eylem yapan Ülkü Ocakları ve benzeri örgütlerin bu faaliyetleri ayni çerçevededir…

“Kıbrıs soruna bir çözüm bulma sürecinde tüm bunların tesadüf olmadığının da farkındayız. (…) Tüm kesimleri barışı, demokrasiyi, insan hak ve özgürlüklerini korumak için, gericiliğine, faşist mobilizasyonlara karşı ortak harekete çağırırız.”

BKP: Rejimin gerçek yüzü

Birleşik Kıbrıs Partisi (BKP) Genel Sekreteri Salih Sonüstün de Şansal’ın tutuklanarak sınırdışı edilmesinin Kuzey Kıbrıs’ta rejimin gerçek yüzünü bir kez daha ortaya koyduğunu savundu.

Suç duyurusunda bulunduğu söylenilen kişileri eleştirdi ve olayın bir komplodan ibaret olduğu görüşünü ifade etti.

CTP’den “tetikçi” vurgusu

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Doğuş Derya, Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada sınırdışı edilme olayında bazı gazeteci ve siyasi parti mensuplarının “tetikçi” pozisyonunda olduğunu söyleyerek, İçişleri Bakanı Kutlu Evren’in Meclis’e gelip bu konuya cevap vermesi gerektiğini kaydetti.

Bakan: Yasa uygulandı

Kuzey Kıbrıs İçişleri Bakanı Kutlu Evren ise Yabancılar ve Muhaceret Yasası fasıl 105. madde 6 C bendinin bakanlığa vermiş olduğu yetkiye dayanarak Barbaros Şansal’ın ihracına karar verildiğini söyledi.

2016 yılında gerek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerekse üçüncü ülke vatandaşı olan 295 kişinin cezaevinden çıktıktan sonra ihraç edildiğine de değinen Bakan Evren, diğer ihraçlarda olduğu gibi Barbaros Şansal’ın ihracında da gerek bakanlığın gerekse hükümetin gereğini yaptığını ve yasayı uyguladığını söyledi.

“Anavatan  Türkiye’nin içinden geçtiği bu kritik ve acılı süreçte, suç işlediği için ihraç edilmesi gerektiği halde edilmeyen, ancak sürekli olarak KKTC’ nin hoşgörülü ve özgürlükçü yapısından faydalanıp, Kıbrıs Türk halkının tolerans sınırlarını zorlayarak anavatan Türkiye’ye aşırı ifadelerle dil uzatmasına hükümet olarak müsamaha etmemiz mümkün değildi” dedi.

TDP: Hükümetin acizliğinin göstergesi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Cemal Özyiğit Şansal’a yönelik yapılanları kesinlikle onaylamadıklarını, bu uygulama ile UBP-DP hükümetinin, talimatla yönetilen aciz bir hükümet olduğunu bir kez daha ispatladığını belirtti.

“Geçmiş hükümet döneminde Şansal’ın sınır dışı edilmesi dönemin bakanı tarafından uygun görülmemiş, mevcut UBP-DP hükümeti de aylarca bu kararı uygulamamıştı, dün ne oldu da bu karar alındı? Bu bizlere ve topluma açıklanmalıdır.”

Özyiğit, nedeni ne olursa olsun, fikri ne olursa olsun bireye linç girişiminde bulunulmasının doğru olmadığını kaydetti.

Denktaş: Kararı Bakanlar Kurulu almadı

Başbakan Yardımcısı ve Maliye Bakanı Serdar Denktaş, ihraç kararını Bakanlar Kurulunun almadığını, Bakanlar Kurulunun ihraç kararlarını kaldırma yetkisinin olduğunu dile getirdi.

Denktaş, herhangi birinin, herhangi bir nedenle böyle bir saldırıya maruz kalmasını doğru bulmadığını söyledi. Eylem yapmak herkesin hakkı diyen Denktaş, söylem ne olursa olsun polisin eylemcileri koruması gerektiğini belirtti.

HKP: Hukuk devletinde linç kültürüne yer yok

Halkın Partisi Genel Başkanı Kudret Özersay da hukuk devletinde linç kültürüne yer olmadığını ifade etti.

“İnsanların yazdıkları, yaptıkları ya da söyledikleri ne kadar yanlış olursa olsun, bunları ne kadar yanlış bulursak bulalım, ne kadar beğenmezsek beğenmeyelim, sizi ne kadar öfkelendirirse öfkelendirsin, bunların suç teşkil edip etmediğine karar verecek olan biz değiliz, siz değilsiniz. Hukuk devletinde ister sosyal medyada isterse sokakta linç kültürüne yer yoktur.

Nefret söylemi de, eylemi de kim tarafından başvurulursa başvurulsun yanlıştır.”