“Bir şey anlaşılmamıştır”

HDP milletvekilinin meclise sunduğu Kürtçe soru önergesi iade edildi

14 Eylül 2015 Pazartesi, 16:38

HDP Siirt milletvekili Kadri Yıldırım’ın 7 Eylül’de ilk kez meclise sunulan Kürtçe soru önergesi önce kabul edildi ve Meclis’in internet sitesinde 2 saat kadar yayımlandı. Daha sonra siteden hiçbir sebep gösterilmeden kaldırılarak HDP Meclis Grubu’na sözlü olarak “Bir şey anlaşılmamıştır” denilerek, elden iade edildi. Meclis tarafından kabul edilmeyen önergenin sayı ve mühür numarası da silindi.

Kürt diline saldırı, Kürt toplumuna bir saldırıdır

Eski Mardin Artuklu Üniversitesi Kürdoloji Enstitüsü Müdürü olan Kadri Yıldırım: “Kürt diline saldırı, tüm Kürt toplumuna yönelik bir saldırıdır. Çünkü her ulus gibi Kürt ulusu da ancak dilini korumak şartıyla kendini yok olmaktan kurtarabilir. Dikkatinizi çekmek istiyorum, Eylül ayı eğitim ve öğretim döneminin başladığı bir aydır. Dolayısıyla bu yıl da Kürtler 2015-2016 eğitim ve öğretim dönemine Kürtçe anadilde eğitim hakkından yoksun bir şekilde girecekler. Bugün çağdaş dünya bireylerin özgürlüğünü tartışırken sayıları on milyonları bulan Kürt halkının özgürlüğü yok edilemez. Bu noktada en önemli özgürlük de Kürtlerin anadilde eğitim hakkıdır.” şeklinde açıklama yaptı.

Yıllarca anlaşılmayan bir dilin Kürdoloğu olmuşum

Yıldırım “Milyonlarca Kürdün anadilinde eğitimden mahrum olduğu ve üyesi olduğum Meclis’te bir Kürtçe soru önergesi kabul edilemezken siz kime masal anlatıyorsunuz? Meclis başkanı ve yetkili merciler, milyonlarca Kürt’ün yaşadığı bir Türkiye’de acaba bu soru önergesinde ne yazıldığını hiç mi merak etmiyorlar? Pekala, Meclis’te bir çevirmen aracılığıyla Kürtlerin anadillerinde sorunlarını dile getirmelerinin kapısı aralanabilirdi. En azından neden reddettiklerinin makul gerekçesi varsa yazıp bize gönderebilirlerdi. Eğer gerekçe ‘anlaşılmayan bir dil’ ise demek ki ben yıllarca bilinmeyen bir dilin Kürdoloğu olmuşum. Oysa Mardin Artuklu Üniversitesi bünyesinde açılan ilk Kürdoloji Enstitüsü’nün müdürü olarak Kürtçe yüksek lisans programlarından mezun ettiğimiz binlerce öğrencinin diplomasına imza atmış bir Kürdoloğum. Tabii anlaşıldığı kadarıyla onlar da Kürtçe bir soru önergesi verilebileceğini beklemiyorlardı. O sebeple de ilk önce soru önergesi TBMM’nin resmi internet sayfasına ekleniyor. Yaklaşık 1-2 saat TBMM sayfasında kalan Kürtçe önerge bir anda kaldırılıyor. Daha sonra bize ulaşan bilgiye göre Kürtçe önerge görevlilerce kabul edilip sayı numarası bile veriliyor. Kürtçe olduğu anlaşılınca apar topar mühür ve sayının olduğu bölüm siliniyor. Anlaşılan kısa süreli bir şok yaşanmış” şeklinde konuştu.