Konak Belediyesi’nde grev kararı

Konak Belediyesi ile Toplu İş Sözleşmesi konusunda anlaşamayan DİSK, belediye önünde yaptığı açıklama ile greve gitme kararı aldı

27 Aralık 2016 Salı, 20:48

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Genel İş İzmir 5 Nolu Şubesi ile İzmir Konak Belediyesi’nde bulunan taşeron Merbel A.Ş. şirketi ile 29 Ağustos’ta başlayan Toplu İş Sözleşmesi sonuçsuz kaldı. Arabulucu süresi de dahil işverenle 8 kez görüşüldü ve görüşme esnasında sendikanın yeni bir talebi olmadı.

İşveren, işçilerden bundan önce kazanılan demokratik ve ekonomik haklarından vazgeçmesini istemesi üzerine işçiler grev kararı aldı. Konak Belediyesi’nin eski binası önünde basın açıklaması düzenleyen Genel İş İzmir 5 Nolu Şubesi, “İş ekmek yoksa barış da yok” pankartı açarak, “Sadaka değil toplu sözleşme” ile “Birleşen işçiler asla yenilmez” dövizleri taşıdı. “Direne direne kazanacağız”, “Ekmek yoksa barış da yok” sloganlarının atıldığı açıklamaya, çok sayıda işçi katıldı.

‘Sefalet ücreti istemiyoruz’

Açıklamada konuşan Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Ali Haydar Kara,
güvencesiz istihdamın arttığı bu günlerde sendikaların işçilere sınıf bilincini tekrar aşılaması gerektiğini belirterek, “Sendikamızın toplu sözleşme politikası üye tabanında söz ve karar sahibidir. Üyelerinin ortak kararları doğrultusunda hareket ettik” dedi. Sendikanın ve işçilerin tüm yapıcı adımlarına rağmen işverenin görüşmeleri olumsuz sonuçlandırdığının altını çizen Kara, “İnsan onuruna yanaşır bir hayat sürmek için talep ettiğimiz makul ücreti ve haklarımızı almak için demokratik hakkımız olan grev kararını tüm kamuoyuna duyuruyoruz. Sefalet ücreti istemiyoruz” şeklinde konuştu.

DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ise, tarihte olduğu gibi bugünde direnerek kazanacaklarını söyledi. Sarı, “2016 yılında AKP hükümeti darbeyi de bahane ederek KHK’ler ile bedel ödeyerek kazandığımız hakları almaya kalkıyor. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.