Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

Katledilen kadın siyasetçiler anıldı

TJA Amed bileşenleri, Paris ve Silopiya’da katledilen Kürt kadın siyasetçileri andı. Anmada konuşan TJA aktivisti Arzu Akşahin, kadın siyasetçilerin katledilmesiyle, tüm kadınların sesinin kısılmak istendiğini söyledi

03 Ocak 2017 Salı, 16:50

Amed’in merkez Kayapınar ilçesinde Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) binasında bir araya Tevgera Jinên Azad (TJA) bileşenleri, 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez ile 5 Ocak 2016’ta Şirnex (Şırnak) Silopiya’da (Silopi) katledilen Sêvê Demir, Pakize Nayır ve Fatma Uyar’ı andı. Katledilen Kürt kadın siyasetçilerinin fotoğraflarının yer aldığı anmada konuşan TJA aktivisti Arzu Akşahin, Paris Katliamı’na dikkat çekerek, “Katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen üzerindeki sır perdesi kaldırılmadı. Katilin ardındaki derin ve karanlık ilişkiler açığa çıkarılmadığı gibi son olarak katil Ömer Güney’in şüpheli ölümü ile bu ilişkiler örtbas edildi” diye konuştu.

‘Tüm kadınların sesi kısılmak istendi’

Silopiya’da 5 Ocak’ta sokak ortasında infaz edilen DBP PM üyesi Seve Demir, Kongreya Jinên Azad (KJA) aktivisti Fatma Uyar ve Silopiya Halk Meclisi Eşbaşkanı Pakize Nayır’ın infaz edilişlerinin de aynı zihniyet tarafından gerçekleştirildiğine dikkat çeken Akşahin, “Seve, Fatma ve Pakize’nin katledilmesi savaş politikalarına karşı mücadele eden kadın siyasetçilerin hedef alındığını açıkça göstermektedir. Kadın siyasetçiler katledilerek tüm kadınların sesi kısılmak istenmiştir” dedi. Katledilen kadın siyasetçilerin yolundan gideceklerini ifade eden Akşahin, “Barışı sağlayana kadar mücadele etmeye devam edeceğiz. Katliamların sorumlularından hesap soracağız” vurgusu yaptı.