HDP Urfa milletvekilleri: Tek kaygıları başkanlık sistemi

HDP Urfa milletvekilleri Dilek Öcalan, Osman Baydemir ve İbrahim Ayhan, Urfa başta olmak üzere ülke genelinde yaşanan OHAL uygulamalarına dikkat çekti

11 Ocak 2017 Çarşamba, 20:55

HDP Urf milletvekilleri Dilek Öcalan, Osman Baydemir ve İbrahim Ayhan, partilerine yönelik siyasi soykırım operasyonlarına ilişkin Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Ayhan: İl binamızda açıklama yapmamız dahi engellendi

HDP Milletvekili İbrahim Ayhan,”AKP, HDP ile sandıkta ve demokratik zeminde yarışamadığı için devletin kolluk kuvvetlerini kullanarak HDP’yi yok etmeye çalışıyor” dedi. Her alanda demokratik siyasetin korunması gerektiğini ifade ettiklerini söyleyen Ayhan, gözaltı ve tutuklamalara karşı dün Urfa İl Örgütü binasında yapmak istedikleri basın açıklamasının dahi engellendiğini kaydetti.

Ayhan, “Böylesine uygulamalar kabul edilebilir değildir. Bir an önce hukuk dışı, antidemokratik uygulamalar ortadan kaldırılmalıdır. Toplumsal sorunlarımızın çözümü için bu mücadeleyi vermeye devam edeceğiz” dedi.

Baydemir: Sorunları parlamentoya taşıdığımızda baskı artıyor

Baydemir ise yüzlerce kişinin Urfa’daki hapishaneler ve Emniyet Müdürlüğü’nde insanlık dışı uygulamalara maruz kaldığını, bir haftadır Meclis’te izah etmeye çalıştıklarını söyledi.

Baydemir, şunları belirtti: “Bugün yaşadığımız tablo basit bir hukuk ihlali değildir. Şanlıurfa zemininde Türkiye fotoğrafını çıkarırsak, hükümet muhalefet istemiyor. Belediyelere kayyum atandı, eş başkanları tutuklandı. Neredeyse HDP’ye savaş açılmış durumda. Tek bir yöneticinin dışarıda bırakılmadığı bir ortamı yaşıyoruz. Muhalefet potansiyeli olan hiç kimseye hayat hakkı bırakılmıyor. Biz tek bir fert kalıncaya kadar itiraz etmeye, muhalefet etmeye devam edeceğiz.” ifadesini kullandı.

Baydemir, bu sorunları parlamentoda her dile getirdiklerinde baskının dozunun, tutuklamaların ve gözaltı furyasının da arttığına dikkat çekti.

Öcalan: Tek kaygıları başkanlık sistemi

OHAL bahanesiyle tüm ülkenin baskı politikalarıyla yönetildiğini söyleyen HDP Milletvekili Dilek Öcalan, işkence ve baskıların artık keyfi düzeyde uygulandığını söyledi.

Öcalan, hükümetin güvenlik uygulamalarıyla toplumu korku ve şiddet sarmalının içine sürüklediğini belirterek, “Hükümet halk adına hiçbir kaygı taşımamaktadır. Tek kaygıları başkanlık sistemidir” dedi.