Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

HDP Kadın Meclisi: Katliamın sorumluları hesap vermeli

HDP Kadın Meclisi, üç Kürt kadın siyasetçinin katledilmesinin 4.yıl dönümüne ilişkin yaptığı açıklamada, ”Biz kadınlar olarak bu katliamların sorumlularının hesap vermesi için adalet talep etmeye devam edeceğiz” dedi

10 Ocak 2017 Salı, 18:41

HDP Kadın Meclisi, 9 Ocak 2013’te Fransa’nın başkenti Paris’te Kürt kadın siyasetçiler Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in katledilmesine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, katliamın üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen failler ve sorumluların yargılanmadığına dikkat çekildi.

‘Savaşa karşı barış’

Açıklamada, şu sözlere yer verildi: “Sakine, Leyla ve Fidan’ın katledilmesi, Kürt Özgürlük Hareketi’nin diplomasi, kadın direnişi ve gençlik alanına bir arada yapılmış bir saldırıdır, kadınlara gözdağı verme girişimidir. 5 bin yıllık erkek egemen zihniyete karşı direnen ve mücadele eden sembol kadınlar, üç Kürt kadın devrimci hedeflenmiştir. Nitekim kamuoyunun tüm taleplerine, kadınların adalet ısrarlarına rağmen bu katliamların üstleri örtülmeye çalışılmış, sorumlular ortaya çıkarılmamış, yargılanmamıştır. Katilin ardındaki derin ve karanlık ilişkiler açığa çıkarılmadığı gibi son olarak tetikçi Ömer Güney’in şüpheli ölümü gerçekleşmiştir. Öte yandan bir sene önce devletin silahlı güçleri tarafından yapılan bir diğer kadın katliamıyla Seve, Pakize ve Fatma, devletin savaş politikalarına karşı mücadele eden kadın siyasetçiler hedef alınmış, kadınların sesleri kısılmaya çalışılmıştır. Biz kadınlar olarak bu katliamların sorumlularının hesap vermesi için adalet talep etmeye devam edeceğiz, onların bıraktığı kadın özgürlük mirasına sahip çıkarak barış borcumuzu ‘savaşa karşı barış ve direniş’ diyerek gerçekleştireceğiz.”

‘Direnişimizle barışı ilmek ilmek öreceğiz’

Açıklamanın devamında “Katliamcı zihniyet, IŞİD adı altında daha dün Kobanê’de, Şengal’de yine kadınları hedef almıştır” denilerek, “Ancak IŞİD zihniyetine karşı kadınlar birer Kader Ortakaya, Eylem Ataş, Sevda Çağdaş ve Arin Mirxan olup direnişi kuşanmışlardır. Bugün de biz kadınlar 6 siyasetçi Kürt kadınını katleden egemen devletlerin IŞİD benzeri katliamcı zihniyetine karşı birer Sakine ve Seve olup direnişi kuşanacağız ve hiç şüphesiz direnişimizle barışı ilmek ilmek öreceğiz” ifadelerine yer verildi.

Bu suça ortak olmayın’

Katliamın bir diğer sorumlusu olan Fransa hükümetine çağrı yapılan açıklamada, “Tetikçi Ömer Güney’in ölümü ile Paris Katliamı davası düşürülmeye çalışılıyor, buna izin vermeyin, suça ortak olmayın! Biliniz ki Charlie Hebdo, Nice Katliamı, Paris saldırıları ve bir rahibin öldürüldüğü kilise saldırısı gibi katliamları yapan zihniyet ile bu üç kadın siyasetçiyi katleden zihniyet arasında hiçbir fark yoktur” diye belirtildi.

Katliamların üzerinin örtülmesine izin verilmeyeceğinin altının çizildiği açıklamada son olarak, “Silopi’de katledilen üç kadın siyasetçinin şahsında kriminalize edilmeye çalışılan Sur, Silopi, Cizre, Nusaybin, Yüksekova ve Kerboran direnişlerinde yaşamını yitiren bütün kadınları saygı ve minnetle anıyoruz” denildi.