Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan da tutuklandı

Hakkari’de gözaltına alınan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan tutuklandı. Tutuklu HDP’li vekil sayısı 10’a yükseldi

08 Kasım 2016 Salı, 02:24

Akdoğan, Hakkari başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında bugün kent merkezine 7 kilometre uzaktaki Depin polis kontrol noktasında gözaltına alınmıştı.

Hakkari adliyesine sevk edilen Akdoğan tutuklandı. Böylece tutuklu HDP’li milletvekili sayısı 10’a yükseldi.

Akdoğan’ın gözaltına alındığını Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “12 kişi ilk anda yakalanmıştır, dokuzu için mahkemeler tutuklama, üçü için de denetimli serbestlik kararı verilmiştir. Üç milletvekili de firari durumundaydı. Nihat Akdoğan, Hakkari girişinde polisler tarafından yakalandı” sözleriyle duyurmuştu.

Ne olmuştu?

Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da aralarında olduğu HDP’li 12 vekil, 4 Kasım sabahı evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alınmış, Demirtaş ve Yüksekdağ ile birlikte HDP grup Başkan Vekili İdris Baluken, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik ve Selma Irmak, Diyarbakır Milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari Milletvekili Abdullah Zeydani, Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım ve Şırnak Milletvekili Ferhat Encü tutuklanmıştı.

Diyarbakır milletvekilleri Ziya Pir ve İmam Taşçıer ve Sırrı Süreyya Önder adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Hakkında gözaltı kararı bulunan Van Milletvekili Tuğba Hezer Öztürk ve Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ise yurt dışında olduğu için gözaltına alınamamıştı.