Fadime Göktepe: Tayyip savaş istiyorsa oğlunu göndersin

İstanbul’da 8 Ocak 1996’da haber takibi yaptığı sırada gözaltına alındıktan sonra polisler tarafından işkence edilerek katledilen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe, yaşamını yitirişinin 20’nci yılında ailesi ve meslektaşları tarafından mezarı başında anıldı

08 Ocak 2016 Cuma, 13:59

Evrensel Gazetesi çalışanları, 8 Ocak 1996’da gözaltına alındıktan sonra polisler tarafından işkence ile katledilen Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe’yi katledilişinin 20’nci yılında Atışalanı Esenler Kemer Mezarlığı’ndaki kabri başında andı.

Anmaya Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe, ailesi, yakınları, çalışma arkadaşları ile Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan ile çok sayıda gazeteci katıldı.

ist-080116-metin-goktepe-anma3

Göktepe’nin fotoğrafları ile kırmızı karanfillerin taşındığı anmada , “Metin Göktepe ölümsüzdür”, “Özgür ülke özgür basın” sloganları atıldı.

‘Gerçek sorumlular korundu’

Anmada ilk olarak konuşan Evrensel Genel Yayın Yönetmeni Polat, Göktepe’nin katledilişini ve dava sürecini anlatarak, gazeteci katillerinin ilk kez Göktepe davasıyla cezalandırıldığını söyledi. Dava kapsamında dönemin sorumlularının, İstanbul Emniyet Müdürü ve İçişleri Bakanı’nın da yargılanması gerektiğini, ancak gerçek sorumluların korunduğuna dikkat çeken Polat, “Metin Göktepe cinayetinin Metin Göktepe davasına dönüşmesi onun davasına sahip çıkanların eseridir. Burada bulunan meslektaşları onun takipçisi olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Fadime Ana: Tayyip savaş istiyorsa kendi çocuğunu göndersin

Ardından Göktepe’nin annesi Fadime Göktepe konuştu. Anmaya gelenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan anne Göktepe, Kürdistan’da yaşanan katliamlara dikkat çekti ve “Tayyip savaş istiyorsa kendi çocuğunu savaşa göndersin. Diyarbakır’daki insanlara yazık, günah değil mi? Bu insanlar ne yapacak? Tayyip, ‘Kim benden ne görmüş’ diyor. Benim yanıma gelsin, kim ne görmüşse ben söyleyeyim ona” dedi.

AKP zulmüne dikkat çeken Fadime Ana, sözlerini, “Susma sustukça, sıra sana gelecek” diyerek sonlandırdı.

‘Oruç’u sahiplenmeseydik…’

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan ise “Yine onlarca gazetecinin tutuklu olduğu, hüküm giydiği, yine basın kuruluşların tehdit ve şantajlarla baskı altına alındığı bir atmosferde Metin Göktepe’yi anıyoruz. Eğer Nedim Oruç’un başına daha kötü bir şey gelmedi ise bu Metin Göktepe’nin ardından verdiğimiz mücadelenin deneyimiyle onu sahiplenmemiz olmamızdandır” dedi.

Anmada DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker ve katledilmeden önce Göktepe’nin yanında olan Avukat Efkan Bolaç da kısa birer konuşma yaparak Kürdistan’daki katliamlara ve gazeteciler üzerindeki baskılara dikkat çekti.

Kaynak: DİHA