Fransa’nın yeni Cumhurbaşkanı Macron oldu

Fransa cumhurbaşkanlığının ikinci tur seçimlerini En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron oyların yüzde 65’ini kazanarak Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı oldu

08 Mayıs 2017 Pazartesi, 14:47

Fransa cumhurbaşkanlığının ikinci tur seçimlerini En Marche (Yürüyüş) hareketinin lideri Emmanuel Macron kazanarak Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı oldu.

Macron oyların yüzde 65’ini alırken rakibi aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 35’te kaldı.

Fransa’daki iki turlu seçim sisteminde Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda yüzde 50 salt çoğunluğu elde edilmesi gerekiyor. Seçimlerde ilk turda “kalple” ikinci turda “akılla” seçim yapıldığı söylenir.

23 Nisan’da yapılan seçimde 11 aday arasından Cumhurbaşkanı seçilebilmek için ilk turda gerekli yüzde 50 salt çoğunluğu elde edemedi. Macron yüzde 23,86 oy, Le Pen ise yüzde 21,43 oy alarak ikinci tura kalmıştı.

Seçimin ilk turunda merkez sağ ve solu aşırı sağ aday Marine Le Pen ile birlikte yarış dışı bırakan Macron, aynı zamanda şimdiye kadar milletvekili veya belediye başkanlığı görevi yapmadan cumhurbaşkanı seçilen ilk kişi oldu.

Yeni cumhurbaşkanının görevi 14 Mayıs’a kadar François Hollande’dan devralması bekleniyor.

Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Emmanuel Macron, görevi devraldığında ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olacak