Etimesgut’taki cinsel saldırı Meclis’e taşındı

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara Etimesgut’ta yaşanan cinsel saldırıyı Meclis’e taşıdı.

10 Ocak 2017 Salı, 18:13

CHP Ankara Milletvekili Şenal Sarıhan, Ankara’nın Etimesgut ilçesinde bindiği özel halk otobüsünün şoförü tarafından aracın içinde cinsel saldırıya uğrayan kadın için soru önergesi verdi. Sarıhan önergenin gerekçesinde, “AKP hükümetinin uyguladığı yanlış politikalar, çocuklara istismarı, kadınlara tacizi, tecavüzü, şiddeti artırmıştır” dedi.

Özel halk otobüslerinde verilen hizmetin kamu hizmeti olduğuna yer veren Sarıhan, “Bu otobüslere yetki verilmesi belirli koşulların oluşmasına bağlıdır. Denetimleri belediyeler tarafından yapılır. Kamunun sorumluluğunda olan alanlar, halk için en güvenli alanlardır” dedi.

Sarıhan’ın Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesi şöyle:

*Ankara Büyükşehir Belediyesi Özel Halk Otobüsü araçlarının şoförleri hangi kıstaslara göre işe alınmaktadır? Eğitim düzeyleri ve yaş aralıkları nedir?

* İşe alınan bu şoförler hangi eğitimlerden geçmişlerdir? İşe alındıktan sonra ne sıklıkla denetime, teste tabi olmaktadırlar?

* Yaşanan olay toplumun güvenini sarsmıştır. Ankara Büyükşehir belediye Başkanlığı’nın bu tür olayları önleme amacı ile herhangi bir girişimleri olacak mıdır?

* Belediye’ye ait özel halk otobüslerinin şoförleri hakkında yapılan başka şikayetler var mıdır? Varsa bu şikayetler nelerdir? Bu şikayetler karşısında ne gibi bir işlem yapılmıştır? Yapılmadıysa gerekçesi nedir?

* Ankara’da Faili toplu taşıma şoförü olan, 2002 yılından önergenin verildiği tarihe kadar ilgili kurum ve kuruluşlara kaç cinsel taciz, tecavüz şikayeti yapılmıştır? Bu şikayetler karşısında kaç soruşturma başlatılmıştır?

* Ankara’da, Faili toplu taşıma şoförü olan, 2002 yılından önergenin verildiği tarihe kadar açılan cinsel taciz, tecavüz davalarının kaçı beraat, kaçı ceza ile sonuçlanmıştır?

* Toplu taşıma şoförlerinin, toplumda ve özelikle de kadınlar üzerinde korkuya neden olan (şiddet, taciz, tecavüz vb.) bu olayların önüne geçmek için araçlara “imdat butonu” takılması düşünülmekte midir?

* Araçlarda kamera zorunluluğu var mıdır? Yoksa yapılması ve merkezi bir yerden takip edilmesi düşünülmekte midir?”