Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

Erdoğan “Faizleri düşürün” çağrısını tekrarladı; dolar 3.60’a dayandı

Erdoğan konuştu dolar yine rekor kırdı. Euro da yükselişe devam ederek 3,73 seviyesini aştı.

02 Aralık 2016 Cuma, 15:04

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın bugün bankacılık sektörüne yönelik olarak yinelediği “Faizleri düşürün” çağrısının ardından dün Türk Lirası karşısında 3.50’yi gören dolar, 3.59’u da aşarak rekor tazeledi.

Türk Lirası dün de Başbakan Yıldırım’ın Başkanlık açıklamalarının etkisiyle 3.5063 ile rekor kırmış ve gelişen piyasa para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi olmuştu. Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun kurda ve ekonomideki son gelişmeleri ele almak için Başbakan Yıldırım başkanlığında bugün toplanacak.

Yurtiçinde başkanlık sistemine dair açıklamalar ve siyasi gelişmeler kurun hareketi açısından önemli olacak. ABD’de açıklanacak Kasım ayı tarım dışı istihdam verisi de doların yönü açısından belirleyici olacak. Tarım dışı istihdamın 180 bin artması bekleniyor. Tahminlerin üzerinde gelen bir verinin dolar için pozitif etki yapabileceği belirtiliyor.

Sabah 3,49 seviyelerindeydi

Dolar sabah saatlerinde 3,49 seviyelerinde seyrediyordu. 3.71 liranın üzerine çıkan Euro ise yükselişe devam ederek 3,73 seviyesini de aştı. Dünkü rekor artışlar sonrası Borsa İstanbul’da kayıp yüzde 2’nin üzerini görmüştü.