Edirneli kadınlardan 9/8’lik ‘Hayır’ şarkısı: “Ayır bea” – VİDEO

Edirne’nde Nar Kadın Dayanışması Ağından kadınlar, başkanlık referandumu için 9/8’lik ‘Hayır’ şarkısı yaptı, şarkıya neşeli bir klip çekti

31 Mart 2017 Cuma, 17:28

Edirne’de aralarında üniversite öğrencilerinin de bulunduğu Nar Kadın Dayanışması Ağı üyesi kadınlar, 16 Nisan’da yapılacak referandum için ‘Babuba’ şarkısına yeni sözler yazıp ‘Hayır’ klibi çekti.

Hazırladıkları videoda “AYIR BEA” yazılı pankart hazırlayıp, şarkılarını söyleyip dans ederek eğlenen kadınların klibi kısa sürede yoğun ilgi gördü.

Edirne Nar Kadın Dayanışması Ağı üyesi ve Trakya Üniversitesi öğrencisi Aybüke Kanarya, 16 Nisan’da yapılacak olan halk oylamasına ilişkin seslerini yükseltmek için klip hazırladıklarını ifade ederek, “Başkanlık sistemine biz de karşıyız. Hayır kampanyasına biz”de Trakya’dan bir selam vermek istedik. Bizim umudumuzu arttıran, yükselten bir şarkı olsun istedik” dedi.

Trakya Üniversitesi öğrencilerinden Nazlı Farsak, Nar Kadın Dayanışması Ağı olarak referandumda hayır oyu kullanacaklarını ve bu duruma tepkilerini şarkıyla gösterdiklerini ifade etti. Farsak, “Maalesef bu ülkede taciz, tecavüz ve kadına şiddet var. Son 15 yılda bunun arttığını düşünüyoruz. Buna Edirne’den bir tepki göstermek istedik. Gelecek sistemin bunlara karşı bir yapacağını düşünmüyoruz. Bunun için Trakya’ya özgü bir şekilde yaptık. Trakya’da bilindiği gibi ‘h’ harfi çok kullanılmaz bu yüzden de sloganımıza ‘ayır bea’ dedik” diye konuştu.

Edirne Nar Kadın Dayanışması Ağı üyesi Cemresu Akdeniz de, “Kadına yönelik şiddete karşı bizde böyle bir klip çekip hayır dedik. Neşeli bir klip oldu, bizde çok eğlendik. Kadınların neşesinin referandumda hayırı kazanacağına inanıyoruz” dedi. (DHA)