Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

Dolar ve Euro’dan yeni zirve: Dolar 3.77, Euro 4 TL

ABD Doları ve Euro’nun TL karşısındaki rekor düzeylere yükseliş eğilimi bugün de sürdü. Euro ilk kez 4 TL sınırını geçti

10 Ocak 2017 Salı, 12:07

Bugün ABD Doları Türk Lirası karşısında 3,77 seviyesini geçti. Euro da 4 TL’yi gördükten sonra 3.97 – 3.99 lira aralığında işlem görmeye başladı.

Pazartesi günü, ABD Doları Türk lirasına karşı yüzde 2,5 değer kazanmıştı.

Euro da ABD Doları karşısında değer kazanmaya devam ediyor. 1 Euro pazartesi günü 1,0516 dolar düzeyindeyken bugün 1,0596 dolara çıktı.

TL 10 günde yüzde 7 eridi

Doların lira karşısındaki değer kazancı yılbaşından bu yana yüzde 7’yi aştı. Liranın euro karşısındaki kaybı yüzde 8’e yaklaştı.

Kur artışının nedenleri

Merkez Bankası’nın TL’nin sert değer kayıplarına karşın siyasi nedenlerden dolayı faiz adımlarını kullanmaktan çekinebileceği endişesi doları baskılıyor.

Artış Türkiye’nin genel ekonomik verilerinin yanı sıra anayasa görüşmeleri nedeniyle yaşanan tartışmalardan da kaynaklanıyor. Keza, Türkiye’de artan güvenlik riskleri de yatırımcıları olumsuz etkiliyor.

Türkiye’ye tek yatırım yapılabilir notu veren Fitch’in 27 Ocak’taki değerlendirme tarihinin yaklaşması ile siyasi ve jeopolitik gelişmeler öne çıkıyor.

 

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) ise Fitch değerlendirmesinden üç gün önce, 24 Ocak’ta toplanacak.