DİSK’ten Renault Genel Müdürlüğü önünde eylem

DİSK İstanbul Şubeleri dün Bursa’da Renault işçilerine yapılan saldırı ve gözaltı terörüne karşı Renault Genel Müdürlüğü önünde basın açıklaması gerçekleştirdi

02 Mart 2016 Çarşamba, 14:30

Umut Haber- DİSK Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlendiği ve çoğunluğu aldığı Renault’da yönetim tarafından Birleşik Metal-İş üyesi 10 işçinin işten atılmasının ardından dün yapılan yürüyüşe saldıran polis 24 kişiyi gözaltına aldı. Yapılan yürüyüş sırasında ve daha sonrasında evlerinden alınan işçi ve sendika yöneticilerinin sorgulaması devam ediyor. DİSK İstanbul başta olmak üzere örgütlü olduğu her yerde Renault şubeleri önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Dev Yapı-İş, Gıda-İş ve Basın-İş’in de aralarında bulunduğu DİSK’e bağlı sendikaların üye ve yöneticileri ve direnişte ki Tümka-İş üyesi SCA Yıldız işçileri katıldı. Basın açıklaması sırasında polisin bina çevresinde aldığı önlem dikkat çekti.

Renault’da Türk Metal, MESS ve AKP ortaklığı

Renault önünde ki basın açıklamasını kitle adına DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu okudu. Bursa’da yaşanan durumu özetleyen Çerkezoğlu “Bursa’da Renault fabrikasında Birleşik Metal-İş üyesi olan işçiler Türk Metal, MESS, Renault yönetimi ve siyasi iktidarın sistematik saldırısı ile karşı karşıyadır. Mayıs 2015’teki ‘Metal Fırtınası’nın ardından yıllardır işçileri patronlara satan sarı sendika Türk Metal’den kurtulan Renault işçilerine yapılan saldırının şiddeti son bir haftadır arttı. Birleşik Metal üyesi işçiler işten atılmış, arkadaşlarına sahip çıkan işçiler ise polis saldırısı sonucu gözaltına alınmıştır” dedi.

“Bu saldırıların cevabını Türkiye işçi sınıfı verecektir”

Türk-İş heyetinin Bursa’da yaptığı yönetim toplantısına dikkat çeken Çerkezoğlu “Türk-İş heyetinin 15 Şubat’ta Cumhurbaşkanı ile görüşmesinin ardından saldırılar şiddetlenmiş olması dikkatlerden kaçmamalı. Bu olaydan bir hafta sonra 24 Şubat günü Bursa’da toplanan Türk-İş Başkanlar Kurulu’nun ardından Bursa Valiliği ve Bursa İl Emniyet Müdürlüğü ziyaret edilmiştir. Tüm bunların ardından ise işten çıkarmalar ve polis saldırısı başlamıştır. bu görüşme ve saldırılar tesadüf olarak açıklanamaz. Bu saldırılar işçileri devlet ve işveren güdümünde ki sarı sendikaya mahkum bırakmak için yapılmaktadır. Bu saldırı sadece Renault işçilerine değil sendikal haklara, DİSK’e, Türkiye işçi sınıfına yapılmıştır. İşçilere yapılan bu saldırıların cevabını Türkiye işçi sınıfı mutlaka verecektir” ifadelerini kullanarak konuşmasını sonlandırdı.