Cihangir’deki Roma Parkı’na iş makineleri girdi

İmar süreci yargıda bulunan İstanbul Cihangir’deki Roma Parkı’na iş makinelerinin girdiği öğrenildi. Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Bensen Ünlüoğlu, Duvar’a yaptığı açıklamada “Belediye yetkililerini bekliyoruz” dedi

21 Ekim 2016 Cuma, 13:28

İstanbul Cihangir’de bulunan Roma Parkı’na iş makinelerinin girdiği öğrenildi. Gazete Duvar’da Başak Günsever’in yaptığı habere göre “Roma Bahçesi” olarak bilinen yeşil alanının bir bölümünde, Gezi eylemleri sonrası Kuzguncuk ve Moda’daki gibi bir bostan oluşturulmuştu. Geniş manzarası ile İstanbulluların nefes almak için uğrak noktası haline gelen Roma Parkı, 90’lı yıllardan beri imara açılmak için uğraşılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin, Galataport projesi dahilinde araziyi imara açtırmak için verdiği karar yargıya taşınmıştı. Gazeteci Cüneyt Kural, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda; dava sürdüğü halde taşeron firmaya ait iş makinelerinin parka girdiğini ve 3 metrelik sondaj çalışmasına başladıklarını bildirdi.

Kural, şunları yazdı: “Taşeron firma Roma Parkı’nın yanındaki otoparka, merdivenlere ve bostan yapılan alana iş makineleriyle girmiş durumda. Yapılmak istenen şey belediye tesisi ve bu alan şu anda dava sürecinde. Yani çalışma tamamen kanunsuz. İki arkadaş tarafından şimdilik durdurulmuş durumdalar ama gün içinde destek gerekebilir.”

Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Bensen Ünlüoğlu ve dernek yetkilileri, Roma Parkı’na giderek belediye yetkilileri ile görüştüklerini belirtti.