Cihangir’deki Roma Parkında yıkım durduruldu

İstanbul Beyoğlu’nda bulunan Cihangir’de Sanatkârlar Parkı olarak da bilinen Roma Parkı’nda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ‘Cihangir Sosyal Tesisi’ yapma bahanesiyle ruhsatsız inşaat çalışması başlattı

25 Ekim 2016 Salı, 12:47

Parkın arkeolojik SİT alanı ilan edildiğini ve çalışmanın ruhsatsız olduğunu ve söyleyerek çalışmalara tepki gösteren yurttaşlar herkesi parka sahip çıkmak için Cihangir’e çağırıyor.

Park aynı zamanda Ancak arkeolojik sit alanı ilan edilmişti ve kazı sırasında da tarihi eser bulunmuştu.

Çevik kuvvet yığınağı yapıldı

Çalışmalar ilk olarak geçen Perşembe başlatılmış, yurttaşların tepkisi üzerine Cuma günü durdurulmuştu. Bu sabah tekrar parka gelen ekipler, tarihi buluntularla kaplı parkta yıkım yapmaya devam ediyor. İnşaat alanına çok sayıda çevik kuvvet ekiplerinin getirilmesi de dikkat çekti.

Henüz kendilerine gösterilen bir ruhsat olmadığını, inşaat için Anıtlar Kurulu ve Arkeoloji Müzesi’nden izin alınması gerektiğinin altını çizen Özgür, “Bize izinlerin alındığı söylendi ancak herhangi bir belge gösterilmedi. Gelen bir telefonla da cuma günü inşaat durduruldu. İnşaatın durmasının ardından elektrik telleri açık bir şekilde bırakıldı. BEDAŞ’a durumu bildirdik ve bölgenin elektrikleri kesildi. Mahalleli sabaha kadar elektriksiz kaldı” dedi.

Parka sahip çıkmaya çağırıyoruz!

Beyoğlu Kent Savunması, talana karşı yurttaşlara şu şekilde çağrı yaptı: “Vakti olan, buradan gecen, burada yasayan, bu parkta en az bir kez oturmuş parka sahip çıkmak için buraya çağırıyoruz. Ruhsatsız ve tamamen hukuksuz inşaata direniyoruz!” Yapılan çağrıda ayrıca, mevcut kazılmış bölgede sarnıç bulunduğu ve tarihi sarnıcın kepçe ile kırıldığı da ifade edildi.

Mahalleli, alanın yeşil alan olarak korunmasını, çalışmaların da arkeologlar eşliğinde tarihi dokuya ve ortaya çıkan kalıntılara zarar verilmeden yapılmasını istedi.
Bunun üzerine bölgeye Cihangir Güzelleştirme Derneği Başkanı Arkeolog Bensan Ünlüoğlu’nun gelmesiyle belediye ekipleri ile görüşme başladı. Ünlüoğlu, alanda bulunan tarihi eserler hakkında ekiplere bilgi vererek çalışmaların durmasını istedi.
Ardından, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla çalışmalar durduruldu.