Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

Bozdağ dediyse ‘tamamdır’: OHAL’de referanduma gitmenin hiçbir mahsuru yok

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meclis Genel Kurulu’nda görüşülen ‘partili cumhurbaşkanlığını’ içeren anayasa değişiklik teklifinin AKP ve MHP tarafından firesiz olarak desteklendiğini savundu

11 Ocak 2017 Çarşamba, 12:22

Bozdağ, ayrıca, anayasa değişikliği için referandumun olağanüstü hal rejiminde yapılmasının hiçbir mahsuru olmadığını öne sürdü.

‘Hiçbir sakıncası yok’

AKP’nin MHP ile uzlaşarak Meclis’e sunduğu partili cumhurbaşkanlığı sistemini öngören anayasa değişiklik teklifi, muhalefetin usul itirazlarına karşın görüşülmeye başlamış, referandum için gereken 330 oy aşılarak maddelere geçilmesi için 338 oy çıkmıştı.

Birinci madde 347, ikinci maddeyse 343 oyla kabul edilmişti. Maddelerin kabul edilmesi durumunda Türkiye, ikinci kez uzatılan olağanüstü hal rejiminde referandum yoluna girmiş olacak.

Bozdağ A Haber televizyonunda katıldığı canlı yayında olağanüstü hal rejiminde referanduma gitmeyi “OHAL devam ederken anayasa referandumu yapılır mı diye bir tartışma var. Daha önce de söyledim, hiçbir sakıncası yok” dedi.

‘Firesiz bir durum söz konusu’

Bozdağ, anayasa değişikliği teklifinin tümüne geçilmesi oylamasında 338 evet çıkmasını da “MHP ve AK Parti’de teklife destek verme konusunda bütünlük ortada. Firesiz bir durum söz konusu” diye yorumladı.

Bozdağ’ın firesiz bir durum olduğunu savunduğu teklifin bütünü üzerinde yapılan oylamada alınan 338 evet oyunun ardından, AKP-MHP ittifakında 14 fire olduğu ortaya çıkmıştı.

Daha önce “Hayır” oyu kullanacağını açıklayan beş MHP’li milletvekili göz önünde tutulduğunda, bu oylama için ittifakta dokuz net fire hesaplanırken, ilk iki maddenin oylamasında ise fireler azalmıştı.

‘340-350 arası oyla kabul edilecek’

Firelerin maddelerin görüşmeleri sırasında değişip değişmeyeceğiyle ilgili soru üzerine Bozdağ şunları söyledi: “Teklifin diğer maddelerinin görüşülmesi sırasında da ‘evet’ oyları bu bant arasında, bir aşağı iki yukarı hareket edecektir. Anayasa teklifinin ilk iki maddesinin görüşülmesi gösteriyor ki, teklif 340-350 arası oyla Meclis’te kabul edilecek.”

Anayasa değişiklik teklifinin referanduma taşınabilmesi için Meclis’te en az 330 oy gerekirken, AKP’nin oy kullanma imkanına sahip 316, MHP’nin 39 milletvekili bulunuyor. Meclis Başkanı İsmail Kahraman hastanede tedavi gördüğünden oturumları AKP’li Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın yönetiyor. Bu durumda AKP’nin oy kullanma imkanına sahip vekil sayısı 315’de düşüyor.

‘Gizli oylama kabine girmek anlamına gelmiyor’

Anayasa teklifi görüşmelerinde milletvekillerinin gizli oy kullanmalarıyla ilgili tartışma konusuna da değinen Bozdağ, gizli oylamanın tanımını ‘yeniden yaparak’, şunları söyledi: “Gizli oylama demek kabine girip perdeyi kapatmak anlamına gelmiyor. CHP gizli oylamayı, kabinde oy kullanma zorunluluğu olarak gösteriyor. Şimdiye kadarki oylamalarda gizlilik kuralına riayet edildi. Anayasa değişikliği oylamalarının şekil şartları arasında gizlilik yok. Anayasa Mahkemesi’nin geçmişte de şekil şartı değerlendirmesi olmadı.”

Meclis iç tüzüğüne göre, anayasa değişikliği oylamalarının gizli yapılması gerekiyor.

Bozdağ, görüşmelerde anayasa değişiklik teklifi üzerinde bir değişiklik ve önerge beklemediğini de söyledi.