Bozcaadalılar: “Mal Mülk Sizin Olsun, Bozcaada Bizim!”

16 Kasım 2016 Çarşamba, 15:47

Bozcaada’nın bakir koyları özel şirketlere kiralanırken, doğal dokusu da büyük bir kıyıma uğruyor. Bozcaada halkı sesini açtıkları bir change.org kampanyasıyla duyururken, kampanyaya henüz 24 saat bile olmadan 11 bin kişi katıldı.
İhalenin iptalini talep eden ada halkı, bu akşam sesini bir hashtag çalışmasıyla ( #BozcaadaBizim ) bütün sosyal medyada duyuracak.
Bozcaadalılar, ““Bozcaada’nın, Avrupa’nın en önemli adaları” arasında gösterildiği herkesçe biliniyor. Her sene binlerce ada arasından ilk 10’a giren Bozcaada’nın bu hikmeti bakirliğinden, sadeliğinden ve el değmemiş koylarından geliyor. Bu ülkedeki vatandaşlar ve siyasetçiler tarafından, “Türkiyemizin güzide adası Bozcaada, Avrupa;nın en iyileri arasında sözünü gururla haykırmak varken, onu sıradanlaştırmak, şezlonglara boğmak, birçok tatil yeri ile aynı kefeye koymak büyük haksızlık olur.” şiarıyla başlattıkları kampanyada, Sulubahçe ve Habbele koylarının özgün dokusunun tahrip edilmeye çalışılmasına sessiz kalmayacaklarını söylüyorlar.
Kampanyaya bir çok ünlü isim de ses verecek.
Kampanya’nın duyurusu şu şekilde:
“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bozcaada’nın Sulubahçe ve Habbele Koyları ihaleye açılıyor. Mirasımızı geleceğe bırakmak için doğasıyla, deniziyle, koylarıyla temiz bir adada yaşamak ve yaşatmak için Bozcaada’mıza sahip çıkıyoruz. 16 Kasım Çarşamba günü saat 20.00’de başta Twitter olmak üzere tüm sosyal medya mecralarında #bozcaadabizim etiketi ile sesimize ses, gücümüze güç katmanızı istiyoruz. Niye mi istiyoruz?

Çünkü Bozcaada hepimizin, #bozcaadabizim!”

bozcaada