BDS Türkiye: “Anlaşmayla Gazze ablukası kaldırılmıyor, meşrulaştırılıyor”

BDS Türkiye, AKP ile Tel Aviv arasındaki “normalleşme anlaşması”nın, siyasi ve hukuki ihtilafın giderilip karşılıklı büyükelçi atanmasından “çok daha fazlasını” ifade ettiğini, işgal rejiminin Filistin’den yağmaladığı doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya satacağını belirtti

28 Haziran 2016 Salı, 21:40

İşgalci İsrail’e rejimine karşı boykot, yatırımların geri çekilmesi ve yaptırımlar için mücadele eden BDS Türkiye, AKP ile Tel Aviv arasındaki “normalleşme anlaşması”na ilişkin bugün (28 Haziran) bir açıklama yaptı.

sendika.org’un haberine göre, Taraflara arasındaki varılan anlaşmanın, siyasi ve hukuki ihtilafın giderilip karşılıklı büyükelçi atanmasından “çok daha fazlasını” ifade ettiğini söyleyen BDS Türkiye, işgal rejiminin Filistin’den yağmaladığı doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa’ya satacağını belirtti.

Ambargo ve abluka birbirinden farklıdır’

AKP’nin anlaşma uyarınca Gazze’ye yönelik “ambargonun büyük ölçüde kalktığı”nı ileri sürdüğüne dikkat çeken BDS Türkiye, “Gazze ablukasının kaldırılması olduğu halde, abluka kaldırılmak bir yana, meşrulaştırılıyor. Oysa ambargo ve abluka birbirinden farklı şeylerdir. Geçmişte de Siyonist rejimin ‘izni’ ile Aşdod Limanı üzerinden Gazze’ye insani yardım ulaştırmak mümkündü” dedi.

“Anlaşmanın yürürlüğe girmesi için önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde onaylanması gerekecektir. BDS Türkiye olarak milletvekillerine, İsrail’i bugüne kadar işlediği suçlar nedeniyle cezalandırılmaktan kurtaracak ve hem Gazze ve Filistin üzerinde, hem de bölge genelinde Siyonizm’in elini rahatlatacak olan bu anlaşmaya red oyu verme çağrısı yapıyoruz.” dedi.