Bakırköy Belediyesi grevi başarıyla sonuçlandı

17 Ekim’de greve çıkan Bakırköy Belediyesi işçileri, grevin üçüncü gününde belediye ile yapılan anlaşma sonucu grevi sonlandırdı

20 Ekim 2016 Perşembe, 12:16

Greve çıkılan Bakırköy Belediyesi’nde bu akşam yapılan sendika ile belediye yönetimi arasında yapılan görüşmede anlaşma sağlandı. İşçilerin ve sendikanın “Sözleşmede işçilerin kapsam dışı tutulmasını müzakere etmeyiz” diyerek kararlı duruşu grevin kazanımla bitirilmesini getirdi.

Bakırköy Belediyesi’nde 530 işçinin başlattığı grev 3. gününde kazanımla sonuçlandı.

Belediye İş Sendikası İstanbul 2 Nolu Şube’nin yetkili olduğu belediyede toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması üzerine 17 Ekim sabahından itibaren grev başlamıştı.

TİS’de işçilerin ve sendikanın taviz vermediği maddelerden biri belediye yönetiminin Tiyatro Müdürlüğü’nde çalışan 312 işçinin sözleşme kapsamı bırakmayı dayatmasıydı.

İşçiler ve sendika ilk günden itibaren Tiyatro Müdürlüğü’nde çalışan işçilerin sözleşme kapsamı dışında bırakılmasını kabul etmeyeceklerini vurgulamışlardı. İşçilerin ve sendikanın bu konudaki kararlı tutumu, grevin üçüncü gününde kazanımla sonuçlandırılmasını getirdi.

Dün akşam sendika yöneticileri, işyeri temsilcileri ve belediye yönetimi tarafından yapılan son görüşmede anlaşma sağlandı. Sözleşmede ki maddeler ise şöyle;

* Kadrolu işçiler 155 lira taban olmak üzere birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam ve 25 kuruş kıdem zammı.
* Tiyatro Müdürlüğü’nde çalışan işçiler için 90 lira taban, birinci yıl için %8, ikinci yıl için ise enflasyon oranında zam.
* Net 100 TL aile ve çocuk yardımı.
* 1 Mayıs’ta 570 TL ikramiye.
* Kurban ve Ramazan Bayramlarında 500’er lira ikramiye.
* 15 Günlük sendika mütabakat ikramiyesi.