Avrupa’da Ulaş Bayraktaroğlu anmaları

Avrupa’da birçok ülkede Mayıs Şehitleri anıldı

19 Mayıs 2017 Cuma, 16:00

Ulaş Bayraktaroğlu, Avrupa’nın birçok ülkesinde anıldı. Ulm, Zurif ve Montropiller gibi şehirlerde Mayıs şehitleri anısına yapılan etkinliklerde ve eylemlerde Ulaş Bayraktaroğlu anıldı. Fırat Haber Ajansı(ANF) yapılan haberlere göre yapılan anmalarda Der Azza Şehitleri ve 12’ler de anıldı.

Atina

Fransız uydu şirketi Eutelsat’ın Stêrk TV, Rohahî TV ve News Channel’in yayınlarını durdurma kararı Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenen bir eylem ile protesto edildi.

Fırat Haber Ajansı(ANF)’nda yapılan habere göre, Syntagma Meydanı’nda bir araya gelen kitle, Eutelsat, Erdoğan ile Fransa aleyhine sloganlar attı.

Eylemde bir konuşma yapan Orhan Tekman, “Kürt halkına ait olan ne varsa göz dikildi ve kazanımlar işgal edilmeye çalışılıyor. Maalesef demokrasisi ile övünen Avrupa, Erdoğan in şantaj ve tehditlerine boyun etmektedir. Bizler bunu asla kabul etmeyeceğiz. Kürt halkının sesini hiç kimse susturamaz” dedi.

Ulaş Bayraktaroğlu anması

Eylemde ayrıca Rakka’yı özgürleştirme hamlesinde hayatını kaybeden Ulaş Bayraktaroğlu da anıldı.

Anmada Yunanca olarak bir konuşma yapıldı. Anmada Kürt halkına yönelik uçak saldırıları dahil olmak üzere Kürdistan özgürlük mücadelesine her türlü saldırı kınanırken, BÖG’ün şehit düşen dört savaşçısı da anıldı ve selamlandı. Yapılan konuşmada, “Ulaş Bayraktaroğlu, Türkiye ve Kürdistan devrimi başta olmak üzere haklarımızın mücadelesinde yeri zor doldurulur bir komutanıdır” denildi.
Eylem sloganlarla sona erdi.

Ulm

Ulm’da Dersim’de yaşamını yitiren 12 Partizan gerillası ile Rakka Hamlesi’nde yaşamını yitiren Ulaş Bayraktaroğlu anıldı.

ANF’de yapılan habere göre, anma sinevizyon gösterimi ve saygı duruşu ile başladı. İkinci sinevizyon gösterimi ardından Yetiş Yanlız’ın mücadele arkadaşlarına yazmış olduğu mektup okundu, marş okundu.

Kendisinin de Devrimci Komünarlar Partisi (DKP) kurucularından ve Birleşik Özgürlük Güçleri (BÖG) komutanı, Ulaş Bayraktaroğlu’nu tanıdığını ve bir dönem aynı örgüt ve partide yer aldığını, birlikte mücadele yürüttüklerini anlattı. MLKP temsilcisi okuduğu açıklamada Dersim’de 12 Partizan gerillasının kahraman duruşunu dile getirerek günümüzde bu kararlığın önemine değindi. Anma Yetiş Yanlız’ın TİKKO Müzik topluluğunda söylediği “Vali” türküsüyle sonlandırıldı.

Zürih

Birleşik Özgürlük Güçleri başkomutanı Ulaş Bayraktaroğlu ve Aliboğazı şehitleri TKP/ML TİKKO savaşcıları İsviçre Zürih’te anıldı.

ANF’de yapılan habere göre, Partizan İsviçre ve Devrimci Komünarlar Partisi’nin birlikte organize ettiği anma töreni saygı duruşuyla başladı.

Partizan İsviçre ve DKP adına yapılan konuşmalarda şehitlere bağlılık sözü verilirken, onların onurla dalgalandırdığı mücadele bayrağını zafere taşıyacaklarını vurguladılar.

Ardından anmaya katılan kurumların yanı sıra kurumlar Ulaş Bayraktaroğlu şahsında yayımnan mesajlar okundu. Mesajların okunmasından sonra anma bitirildi.

Zürih’te ayrıca Ulaş Bayraktaroğlu’nun ölümsüzleşmesi haberinden sonra Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu önünde eylem gerçekleştirildi. Eylemde Dar Azza şehitleri ve Dersim Aliboğaz şehitleri anıldı.

Montpellier

Fransa’nın Montpellier kentinde Mayıs ayı şehitleri bir toplantıyla anıldı.
ANF’de yapılan habere göre, DKTM tarafından düzenlenen anma, devrim şehitleri anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.
Kürt siyasetçi Şenol Han yaptığı konuşmada, “Mayıs ayı şehitleri anmasına yaklaşımımız ruhuna uygun davranmamız gerekmektedir. Haki Karer şahsında şehitlerimizin anılarına sahip çıkacağımıza söz veriyoruz. Mayıs ayı devrimci şehitlerini de saygıyla anıyoruz, mücadelelerine sahip çıkacağımıza söz veriyoruz” dedi.

Han, Rakka hamlesinde yaşamını yitiren Ulaş Bayraktaroğlu’nu da andı.

Yapılan konuşmanın ardında müzik dinletisi yapılarak sona erdi.