Av. Bolaç: Şansal, Reina saldırısıyla ilgili kendi atmadığı tweetler nedeniyle gözaltına alınmış görünüyor

Barbaros Şansal’ın Reina saldırısı sonrası atılan ve Twitter’da kendi adıyla dolaşıma sokulan bazı tweetler nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi. Şansal bu tweetler, kendisinin atmadığını belirtiyor

03 Ocak 2017 Salı, 13:18

KKTC’den sınır dışı edilmesinin ardından Türkiye’ye uçakla getirilen ve havaalanı apronunda saldırıya uğrayan Barbaros Şansal’ın avukatı Efkan Bolaç, Şansal’ın kendi hesabından atmadığı tweetler nedeniyle gözaltına alındığını söyledi. Bolaç Şansal’ın kendi hesabından paylaştığı görüntülerin de bu tweetlerden sonra ortaya atıldığını belirtti.

‘Videoda suç unsuru yok’

Efkan Bolaç, videoda bir suç unsuru olmadığını belirterek, “Videoda kimi kin ve düşmanlığa tahrik ediyor ki? Kin ve düşmanlığa tahrik söz konusu değil. Bir anlamda kendi düşüncelerini aktaran manzume diye düşünün” ifadelerini kullandı.

Yılbaşı tatili için Kuzey Kıbrıs’a giden modacı Barbaros Şansal Lefkoşa’da gözaltına alınmasının ardından sınır dışı edildi. Şansal, dün gece Türk Hava Yolları’nın 22.05 tarifeli uçağı ile Kıbrıs’tan İstanbul’a geldi. Şansal uçaktan indiği esnada uçak pistine girişine izin verilen bir grup tarafından saldırıya uğradı. Polis tarafından gözaltına alınan Barbaros Şansal’ın ifadesi alındı. Yarın savcılığa çıkarılacak.

Bolaç “Sabaha doğru saat 2.30 sularında ifadesi bitti. Kendisi darp edilmiş. Kasıklarına, böbreklerine tekme almış. Ayrıca kollarında çizik var. Ayakkabısı yok, elbiseleri parçalanmış” diye konuştu.

Av. Efkan Bolaç, Şansal’ın sınır dışı edilmesi ve gözaltına alınmasıyla ilgili olarak, “Bazı tweetlerden dolayı gözaltına alınmış görünüyor. Sınır dışı edilme sebebi de o tweetler.

Bu video sonradan devreye sokuldu. İşlemlere bakarsanız bu linç olayının başından itibaren kurgulandığını görüyorsunuz. Uçuş numarasından hangi saatte İstanbul’a gelinceye kadar Anadolu Ajansı’nın haberinde yazılmış. Bir kaç twitter kullanıcısının da bu bilgiler üzerine paylaşımları var” diye konuştu.

Tezcan tarafından paylaşılan tweet görüntüsünde tweetin atılma saat 00.51 olarak görünüyor.

Şansal’In hesabından atılmış gibi görünen tweet görüntülerinin arasındaki saat farkına dikkat çeken Bolaç şunları söyledi:

“Kendisinin attığı iddia edilen iki tweet görüntüsü var. Bu tweet görüntülerinin ikisi de aynı mesajı içeriyor. Tweet görüntülerinden birinin Reina saldırısı ile ilgili olduğu söyleniyor. Bu Reina saldırısıyla ilgili atıldığı iddia edilen tweetlerden birinin saati 31 Aralık saat 15.51 olarak görülürken Fatih Tezcan tarafından paylaşılan ekran görüntüsünde 00.51 olarak görülüyor. Bunlar sadece tweetin görüntüleri. Link istedik ancak o da yok. Barbaros Şansal bu tweetleri kendisinin atmadığını söylüyor. Attığı söylenen tweetlerin İstanbul’dan atıldığı söyleniyor. Barbaros Şansal o anda Kıbrıs’ta zaten.”

Şansal’ı darp edenler hakkında hiçbir işlem yapılmadığını ifade eden Bolaç şöyle devam etti: “Barbaros bey saldıranların TGS çalışanları olduğunu söyledi. Gözaltında Şansal’ın paylaştığı video ve tweet görüntüleri ile ilgili soru sordular. Onun dışında sorulmuş bir soru yok”

Bu tweet görüntüsünün saati 02.51 İstanbul olarak görülüyor. Şansal ise o saatlerde KKTC’de.