AKP’nin müttefiki İsrail Gazze’yi bombaladı

Kısa süre önce Türkiye ile mütabakata varan İsrail Kadir Gecesi Gazze’yi bombaladı

02 Temmuz 2016 Cumartesi, 15:55

AFP’nin güvenlik kaynakları ve görgü tanıklarına dayandırdığı haberine göre, İsrail savaş uçakları sabahın erken saatlerinde Cibaliya beldesinde Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam tugaylarına ait mevzilerin yakınındaki boş araziyle, Beyt Lahiya’da İslami Cihad Hareketi’ne bağlı Kudüs Seriyyeleri’ne ait bir mevziyi vurdu.

Kassam tugaylarına ait iki mevzi ve su kuyusu açma ekipmanlarının bulunduğu bir atölyenin hedef alındığı saldırıda ölen ya da yaralanan olmadı.

Dün de İsrail askeri, Ramazan ayının son cuma namazını kılmak ve Kadir Gecesi için Kudüs’deki Mescid-i Aksa’ya gitmek isteyen Filistinlilere göz yaşartıcı gazla saldırmış, bir Filistinli hayatını kaybetmişti.

Türkiye, Gazze Şeridi’ne ablukanın kaldırılması şartından vazgeçmişti

İsrail’le varılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Gazze Şeridi’ne uygulanan ablukanın kaldırılması koşulundan vazgeçtiği gibi Mavi Marmara baskınına katılan İsrail askerlerine yönelik dava açılamayacağına dair bir yasa da çıkarmayı da kabul ettiği ortaya çıkmıştı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netahyahu da Türkiye ile anlaşma sonrası yaptığı ilk açıklamada, Gazze’ye yönelik ablukanın sürdürüleceğini söylemişti.

Nitekim anlaşmanın ayrıntıları Türkiye’nin iddia ettiğinin aksine ablukanın yumuşatılmasının söz konusu olmadığını netleştirmişti.