Akdeniz Üniversitesi öğrencilerinden yılbaşı öncesi çocuklara oyuncak hediyesi

Akdeniz Üniversitesi Öğrenci Gençlik Sendikası (Genç-Sen) Antalya Masa Dağı bölgesinde ”Noel Babanın Girmediği Sokaklara Biz Giriyoruz” adıyla yılbaşı öncesi çocuklara oyuncak hediye etti

27 Aralık 2016 Salı, 14:41

Haftalar önceden Antalya’nın çeşitli yerlerinde ve Akdeniz Üniversitesinde yapılan afişler ve sosyal medya duyuruları ile Antalyalılardan ve üniversite öğrencilerinden oyuncak isteyen Genç-Sen üyeleri 25 Aralık günü yaptıkları etkinlikle oyuncakları çocuklara ulaştırdı. 25  Aralık Cumartesi günü Mazı Dağı bölgesi Yavuz Selim mahallesi Barış Parkında yaptıkları etkinlikte çocuklara oyuncakları veren Genç-Sen üyeleri yüz boyama,oyunlar ve müziklerle bir etkinlik gerçekleştirdiler.

Hem Genç-Sen’in sendikal boyutu, hem de ”Noel Babanın Girmediği Sokaklara Biz Giriyoruz” etkinliği hakkında konuştuğumuz Genç-Sen üyesi, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Günce Keçer Genç-Sen’in Türkiye’nin ilk ve tek öğrenci sendikası ve konfederal olarak DİSK’e bağlı olduğunu belirtirken şöyle devam etti. ”Günümüz de öğrencilerin sendikasının olamayacağı gibi bir algı var,fakat bugün sendikaya ihtiyaç duyan en temel kesimlerden bir tanesi gençlik kesimi özellikle üniversite öğrencileri Genç-Sen’de bu doğrultudan ve bu ihtiyaçlar üzerine kuruldu. Genç-Sen öznelde üniversite öğrencilerinin sorunlarına ilk elden müdahale eden bir noktada dururken bu sorunların asıl kaynağı olan toplumsal sorunlar  da Genç-Sen’in öncelikli mücadele alanları. Bununla beraber Genç-Sen’in anlattığı tarz sendika oluşu itibari ile sınıfla,meslek grupları ile bir ilişki içinde olan ”Presendikal” dediğimiz yani gençlikte sendika öncesi bir çalışmayı ön plana alması diyebiliriz.

”Noel Babanın Girmediği Sokaklara Biz Giriyoruz” etkinliği hakkında neler söyleyebilirsiniz ?

Aslında bu etkinliği yapmamızda ki en büyük sebeplerden bir tanesi sınıfsal bir boyutunun olması. Noel,yılbaşı gibi günler kapitalizmin kendi tüketim kültürünü yaydığı ve beslendiği günlerden sadece birkaçı,bu tarz eğlence günleri emekçi ve yoksul kesimleri yok sayarken,burjuvazinin yani zengin kesimlerin eğlence günlerine dönüşmüş oluyor. Aynı durum ve sınıfsal farklılıklar çocuklar üzerinde de kendisini çok fazla hissettiriyor. Televizyonlar da zengin ailelerin çocukları ”Noel ve yılbaşını” oyuncaklar ve hediyelerle karşılarken emekçi,yoksul halkın çocukları bunlara sadece izleyici oluyor ve bunların sadece televizyonda olan şeyler olacağını düşünüyor biz de bu doğrultuda emekçi,yoksul ailelerin çocuklarının yüzlerini bir nebze gülümsetmek için böyle bir proje yaptık. Tabi bunların yanında son günlerde sürekli olarak duyduğumuz çocukların tarikatlar,cemaatler tarafından istismar edildiği günlerde çocukları varlığı insanlara bu şekilde duyurmakta istedik.

Bunların dışında mahalleye gittiğimizde ve etkinlikte gördük ki orada ki çocuklara daha önce kimse bir karşılık beklemeden böyle bir şey yapmamış. Çocukların yüzünde hem bunun şaşkınlığı hem de mutluluğu vardı. Bunun için bu etkinliğin çocukların hayatında hatırlayacakları bir anı olarak kalacağı onlar içinde birilerinin iyi şeyler yaptığı bileceklerini düşünüyorum. Bunun dışında da Biz zaten pankartımızda yazdığımız gibi  ”Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” şiarıyla oraya gittik ve bu geçtiğimiz zor günlerde çocukların bize umut olduğunu ve güzel günler görebileceğimizi  bir kez daha gördük.

Son olarak bize bu etkinlik için destek olan,oyuncak ve kitap yardımı yapan,çocukların gülemsemesine katkıda bulunan herkese çok teşekkür ederiz.

-Mehmet Serin