Ahmet Türk: Bugüne kadar hep onurlu yaşadık

Tutuklanıp Silivri Cezaevi’ne götürülen Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, tek kişilik hücrede tutuluyor. Avukatları aracılığıyla gönderdiği mesajda, “Bugüne kadar onurlu yaşadık, onurumuzdan başka kaybedecek bir şeyimiz yok” dedi

26 Kasım 2016 Cumartesi, 13:43

Yerine kayyum atandıktan sonra “Örgüt üyeliği” iddiasıyla dün tutuklanan Mardin Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Ahmet Türk, apar topar götürüldüğü Silivri 9 Nolu Cezaevi’nde tek kişilik hücrede tutuluyor. Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) üyesi avukatlar Zeynep Ceren Boztoprak, Şule Recepoğlu ve Arzu Kayaoğlu, Türk’ü cezaevinde ziyaret etti. Avukatlar, Türk’ün tek kişilik bir hücrede tecritte tutulduğunu dile getirdi.

Avukatlar, kalp rahatsızlığı bulunduğu için Türk’ün, aynı cezaevinde bulunan HDP Hakkari Milletvekili Nihat Akdoğan ve Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya ile aynı hücrede kalmasını istediklerini ancak cezaevi yönetiminin sağlık raporu istediğini aktardı.

TÜRK: BUGÜNE KADAR HEP ONURLU YAŞADIK

Avukatlar aracılığıyla mesaj gönderen Türk, “Biz bu güne kadar onurlu yaşadık, onurumuzdan başka kaybedecek bir şeyimiz yok” dedi.

Avukatlar, Türk’ün uçakla Atatürk Havalimanı’na getirildikten sonra panzerler eşliğince Silivri Cezaevi’ne götürüldüğünü kaydetti. Polislerin Ahmet Türk ile Bekir Kaya’ya cezaevine getirildikleri sırada “Bunlar para yediler” şeklinde hakaret ettiği belirtildi.

Avukatlar, yine belediye eşbaşkanları ve milletvekillerin revire ve görüşe çıktıkları sırada sıkı bir aramaya tabi tutulduklarını dile getirdi.

Ahmet Türk ile görüşen eski HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Silivri 9 Nolu Cezaevinde Ahmet Türk ile görüştüm; Türkiye’de barışçıl demokratik bir çözüm üzerinde hala düşünüyor..!!!” ifadelerine yer verdi.

Öte yandan DBP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel, HDP milletvekilleri Nursel Aydoğan ve Nihat Akdoğan ile Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bekir Kaya da Silivri Cezaevi’nde tutuluyor.