Ahmedinejad’a “700 milyon dolarlık” yolsuzluk iddiası

İran Meclisi Ekonomi Komisyonu üyesi Muhammed Ali Mededi’nin yaptığı açıklamaya göre Ahmedinejad döneminde 700 milyon dolarlık yolsuzluk yapıldığı ortaya çıktı

28 Ağustos 2015 Cuma, 03:58

İran Meclisi Ekonomi Komisyonu Üyesi Muhammed Ali Mededi,İran’da eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad dönemine ait 700 milyon dolarlık yeni bir yolsuzluk tespit ettiği iddia etti.

İranlı İşçiler Haber Ajansı’na (ILNA) konuşan Mededi, 700 milyon dolarlık Etrek-Bereket Demiryolu Projesi’nin, yolsuzluk iddiasıyla yargılandığı davada hapis cezasına mahkum olan ve mal varlığına el konulan Ahmed R’nin sorumluluğuna verildiğini ve söz konusu şahsın devletten 700 milyon dolar aldığını ancak projeyi tamamlamadığını söyledi.

Mededi, şahsın konuyla ilgili hiçbir uzmanlığı bulunmamasına rağmen Ahmedinejad’ın cumhurbaşkanlığı dönemindeki yardımcısı İsfendiyar Rahim Meşai’yle yakın irtibatlı olması sayesinde projenin kendisine devredildiğini öne sürdü.

Ahmed R’nin, proje için İran’daki şirketlerden de milyonlarca dolar para aldığını ancak bu paraları da ödemediğini iddia eden Mededi, bu kişiyle ilgili yargıya defalarca şikayet dilekçesi ulaşmasına rağmen işlem yapılmadığını savundu.