15 Kasım 2016 Salı, 20:00
gazete umut
gazete umut umuthabermerkezi@gmail.com Tüm Yazılar

Adamın dibisiniz

Bazı gerçekleri görmek için istatistiklere ihtiyacımız yoktur. Fakat bir durumu bilimsel bir gerçek kılan şey istatistikleridir. Bu yazıya başlarken bazı istatistikleri göstermek isterim.

Türkiye’de, 2016 yılı itibariyle bugün 14 bin 478. çocuğun ‘cinsel istismara’ maruz kaldığı ortaya çıkalı birkaç saat oldu.

Ekim ayında 35 kadın öldürüldü, 21 kadına cinsel şiddet uygulandı, 29 çocuk istismara uğradı, 3 nefret suçu işlendi.

Terkedilmiş bazıları yavru onlarca köpeğe tecavüz edilip parçalanarak öldürüldükleri ortaya çıktı.

Daha yazılabilecek yüzlerce istatistik varken hepimizin bildiği bir gerçeklikle başlayabiliriz.

Yukarıda üç istatistik var ve bu üç istatistik kadınlara, çocuklara ve hayvanlara uygulanan cinsel şiddeti ve katliamı gösteriyor. Bu üç istatistiğin ortak noktası failler; Erkekler. Söylenenleri duyar gibiyim:

“Ne yapalım biz onlar gibi değiliz! Herkesi aynı kefeye koymayın! Bunlar gibileri alacaksın aynısını bunlara yapacaksın bak bakalım ne oluyor! O ettiğim küfürde bayanları kastetmedim! Ha kız demişim ha bayan ha hatun ne fark eder! Sizin aklınız pis!”

“Amaan siz de erkek düşmanları!”

Sizin için düzelteyim: Amaan siz de eril düşmanları diyeceksiniz. Neden biliyor musunuz? Çünkü bugün küfrederek yayılan tecavüz kültürü, kadınları değil, erkekleri yücelterek yüceliyor. Yüceldikçe kadınlara,LGBTİlere, çocuklara, hayvanlara yöneliyor. Zirveye ulaşımı ise tecavüz ve cinayetle gerçekleşiyor. Tabii ki bu yaşananların karanlığından beslenerek koltuğunu sağlamlaştıranlar sistem tarafından yerlerini garantiliyorlar. Koltuklarına yerleştikçe, bu coğrafyada zulmü besledikçe, bu tür istatistikleri ( Her ne kadar gözlerimizi kapatmayı seçsekte ) görmeye devam ediyoruz.

Peki biz yaşadığımız coğrafyadan, ve dünyadan bu kadar bihaber miyiz gerçekten? Yoksa AKP düşmanlığı yaparken, sistemin ne olduğunu, AKPl’lerin gidici sistemin kalıcı olduğunu unutuyor muyuz? Erdoğan tam da yapmak istediği gibi AKP’yi yüzlerce kere gölgede bıraktı. Ve tüm aşkı da nefreti de üzerine çekti. Fakat o nefrette boğulmadan önce görelim ki Erdoğan sistemin milenyum erkeği prototipidir. Buyrun bakın aynısından Amerkida da var bir adet. Güney Kore’de de var, aynısı işyerinizde var, sokağınızda var, salonunuzda var.

Ülkenizde olduğu gerçeğine gözünüzü kapatmayın.

Bir ülke düşünün ki sistemin her türlü kanlı savaşımına, paylaşımına, her kanadına dahil olmak için kendi halkını katletsin, kendi komşusunu doğrasın, sonra da emperyalistlerin yediği tavuğun önüne atılan kemiklerini kemirsin. İşte bu ülkenin bir Cumhurbaşkanı, Başkomutanı var. Ben iki konuma da kendisini yakıştırıyorum. Başkan olacağım diye tutturmuş. Olur tabii ki. Önce kadınları öldüreceksiniz diyenlerin başkanı olur, kadın milletvekillerini tutuklattırıp cezaevine koyanların, orada cinsel işkence yapanların, kadın derneklerini OHAL bahanesiyle kapatanların başkanı olur. Köpeklere tecavüz edip kesenlerin de başkanı olabilir. Çünkü o öyle bir adamdır. Çıkar ve der ki “Biz madam değiliz, ADAMIZ ADAM!”

Adamlığın ne olduğunu görüyoruz ve artırıyoruz,

Adamın dibisiniz.

 

 

  • Umut Gazetesi’nin 15 Kasım 2016 tarihli 53. sayısının 2. sayfasında yer alan “Adamın Dibisiniz” başlıklı yazı teknik bir hata yüzünden gazetemizde yanlış basılmıştır. Hata için özür dileriz.