Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Beş yeni çocuk cezaevi açılacak

Adalet Bakanı Bozdağ Hatay, Tarsus, Diyarbakır, Kayseri ve Çorlu’da müstakil çocuk kapalı ceza infaz kurumlarının açılacağını bildirdi

26 Aralık 2016 Pazartesi, 20:20

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesine cevabında yeni çocuk cezaevleri açılacağını belirtti.

Hatay, Tarsus, Diyarbakır, Kayseri ve Çorlu’da müstakil çocuk kapalı ceza infaz kurumlarının açılacağını ifade eden Bozdağ, önergeye cevabında yeni çocuk cezaevleri ile ilgili şu bilgilere yer verdi.

“Yeni geliştirilen çocuk kapalı ceza infaz kurumu ve çocuk eğitimevi projelerinde kapasite düşürülmüş, her çocuğa geceleri içeriden kapısını kilitleyeceği şekilde tek kişilik oda düzenlemesi yapılmıştır.

“Bu odalar ortalama 16 metrekare olup, bu büyüklük Avrupa ülkelerindeki standardın üzerindedir. Yeni açılacak kurumlar ile çocuklar, tek başına uyuyabilecekleri, öz bakım ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri odalarda kalabilecekler böylece çocukların birbirlerine ihmal ve istismar davranışlarında bulunma riskleri ortadan kaldırılacaktır.

“Kurumlarda eğitim ve iyileştirme çalışmalarının yürütüldüğü; derslik, grup çalışma odası, görüşme odası, çok amaçlı salon, spor salonu, atölye benzeri alanların sayısı ve niteliği artırılacaktır.

“Çocuk kurumlarının sayısının artırılması ile çocukların evlerine dolayısıyla ailelerine daha yakın bölgelerde barındırılmaları sağlanmış olacaktır.”

5 müstakil çocuk cezaevi

Adalet Bakanı şu anda “hükümlü ve tutuklu çocuklar eğitim ve iyileştirme çalışmaları için gerekli altyapı ve donanıma sahip, çocuklarla ilgili özel eğitim almış uzman personel ve infaz koruma memurlarının istihdam edildiği eğitim ve öğretime dayalı” beş müstakil çocuk ceza infaz kurumu bulunduğunu da belirtti.

“Bu çocuklarımızdan tutuklu olanlar odalarında tek başlarına kalabildikleri ve firara karşı engelleri olan uluslararası standartlara uygun İstanbul, Ankara, İzmir Kapalı Ceza İnfaz Kurumlarında; hükümlü çocuklar ise firara karşı engeli bulunmayan Ankara ve İstanbul Çocuk Eğitimevinde barındırılmaktadır.

“Bunların dışında, çocuk sayısının az olduğu ve çocuk kapalı ceza infaz kurumunun olmadığı yerlerde ise yetişkin ceza infaz kurumlarının çocuklar için ayrılmış bölümlerinde barındırılmakla birlikte, önümüzdeki süreçte Hatay, Tarsus, Diyarbakır, Kayseri ve Çorlu’da müstakil çocuk kapalı ceza infaz kurumları hizmete açılacaktır.”