Son Dakika
29 Mayıs 2017 Pazartesi

Abdülkadir Selvi: “Sırada Rusya ve Mısır var”

Yeni Şafak eski yazarı Abdülkadir Selvi, bugün Hürriyet’te Türkiye, İsrail anlaşmasını yazdı

28 Haziran 2016 Salı, 22:10

“İsrail, Hamas’ın İstanbul’da askeri bir ofisi olduğu, buradan İsrail’e yönelik saldırı planları yapıldığı yönündeki iddiaları masaya taşıyor. Türkiye bunu kategorik olarak reddediyor. Türkiye’nin bu denli net ve kararlı tutumu İsrail açısından tatmin edici bulunuyor.

Netanyahu, anlaşmayı bir kazanç olarak sunma adına Türkiye’nin kategorik reddini bir taahhüt olarak sunmayı tercih ediyor.

Mavi Marmara’dan sonra Türkiye’nin üç şartı vardı. Özür olayı, 22 Mart 2013 günü, Başkan Obama’nın tanıklığıyla Netanyahu’nun Erdoğan’ı aramasıyla çözülmüştü. Tazminat konusunda hızlı bir ilerleme sağlandı. Anlaşmanın bugüne sarkmasında ise Gazze etkili oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Gazze konusundaki duruşu, “Diklenmeden dik durduk ama sonuç aldık” diye tarif edildi.

Ha bu arada “Türkiye-İsrail anlaşmasında üçüncü ülke var mıydı?”Sordum. Yok denildi. İlk başlarda ABD teşvik edici olmuş. Ama masaya iki ülke oturmuş.

Anlaşmadan sonra ilişkilerin hızla düzelmesi bekleniyor. Önümüzdeki hafta teknik bir heyet, Gazze’ye gidecek. İsrail’le varılan anlaşmanın ABD ile Rusya ilişkilerine olumlu yansıması umut ediliyor.

Sırada ise Rusya ve Mısır var.”

Abdülkadir Selvi’nin yazısının tam hali için tıklayın.