ABB Elektrik’de işçiler üretimi durdurdu

İstanbul Dudullu OSB’de bulunan ABB Elektrik Fabrikası’nda işyeri temsilcisinin işten çıkarılması üzerine şirkete ait 6 fabrikada üretim durdu

09 Haziran 2016 Perşembe, 15:14

ABB Elektrik işletmesinin Dudullu fabrikasında sendika temsilcisinin haksız bir biçimde işten çıkarılması üzerine, ABB Elektrik’e ait Tuzla, Dudullu, Kartal, Dilovası ve İzmir’de bulunan fabrikalarında çalışan yaklaşık 1250 işçi üretimi durdurdu. ABB Elektrik fabrikalarında DİSK/Birleşik Metal İş Sendikası örgütlü.

Metal işkolunda Birleşik Metal İş’in geçtiğimiz yıl 29 Ocak’ta grev kararı alması sonrasında ABB Elektrik Metal İşverenleri Sendikası’ndan (MESS) ayrılmıştı. MESS’den ayrılarak Birleşik Metal’le ayrı sözleşme imzalayan işyerlerinden; ABB Elektrik, Alstom Grid Enerji, Schneider Enerji ve Schneider Elektrik patronları metal işkolunda faaliyet gösterecek Elektromekanik Metal İşverenleri Sendikası (EMİS) adıyla Mart ayında yeni bir işveren sendikası kurdular.

EMİS’e bağlı işyerlerinde Eylül ayında başlayacak görüşmeler öncesinde işçiler bir süredir toplu iş sözleşmesi hazırlıklarını sürdürüyordu. İşçiler bu saldırıyı sözleşme öncesi işçileri hizaya getirme olarak değerlendiriyor.