6. Pembe Hayat KuirFest başlıyor

Pembe Hayat LGBTT Dayanışma Derneği’nin düzenlediği 6. Pembe Hayat KuirFest, 12 – 19 Ocak tarihleri arasında Ankara’da, 27 – 29 Ocak arasında İstanbul’da seyircileriyle buluşuyor

11 Ocak 2017 Çarşamba, 22:11

Pembe Hayat Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBTT) Dayanışma Derneği’nin bu yıl altıncısını düzenlediği Pembe Hayat KuirFest, yarın (12 Ocak) Ankara’da başlıyor.

Festival, kuir kültürü yaygınlaştırmak ve dayanışmayı genişletmek amacıyla gösterimlerini bu yıl ilk defa ücretsiz olarak gerçekleştirecek.

KuirFest, gerçekleştirdiği etkinlik ve gösterimlerle LGBTİ bireylere yönelik şiddeti ve ayrımcılığı görünür kılıyor. Ayrıca festival, sanat aracılığıyla LGBTİ hak mücadelesine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Festival, dünyanın dört bir yanından sinema, edebiyat, müzik, performans ve video gibi kuir yapımları takipçilerine sunuyor. Festival’in “Gökkuşağının Altında” bölümünde farklı ülkelerden kurmaca uzun metrajlar, “Kuir Belgeseller” bölümünde ise geçtiğimiz yılın öne çıkan belgeselleri yer alıyor. Geçen yıl başlayan “Kuir Kısalar Yarışması” bu yıl da devam ediyor. Ayrıca festival kapsamında kuir sinemanın kült eserlerini, tematik kısa seçkileri ve Türkiye’den güncel çalışmaları izleyebilirsiniz.

6. Pembe Hayat KuirFest, 12 – 19 Ocak tarihleri arasında Ankara’da Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi ve Alman Kültür Merkezi’nde, 27 – 29 Ocak tarihleri arasında ise İstanbul’da Pera Müzesi’nde takipçileriyle buluşacak.

Konuk Marie Losier

Pembe Hayat KuirFest, bu yıl ünlü Fransız yönetmen ve küratör Marie Losier’nin iki seçkisine ev sahipliği yapıyor. Festivalin bu yılki konuğu Marie Losier, Ankara’da festival kapsamında bir masterclass gerçekleştirecek.

James Baldwin özel bölümü

Festivalde bu yıl ünlü yazar ve aktivist James Baldwin için özel bir bölüm hazırlandı. Festival, bu yıl cinsellik ve kimlik konularını işleyen ve ırkçılığa karşı mücadele veren James Baldwin’in eserlerini izleyicilere sunuyor. Özel bölümde James Baldwin’nin hayatını işleyen belgesellere, metinlerine ve panellere yer verilecek.

“Amerika’dan Türkiye’ye: Baldwin’in İzinde” bölümünde yönetmen ve sinema yazarı Zeynep Dadak’ın katılımıyla Baldwin üzerine bir söyleşi gerçekleştirilecek.