G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu: Haber tutuklanamaz, gerçekler işten atılamaz

Ankara’daki gazeteciler G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu çağrısıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteler Günü için bir araya geldi. Gazeteciler, “Bugün Çalışan Gazeteciler Günü fakat biz kutlamıyoruz.” dedi.

10 Ocak 2016 Pazar, 13:59

Umut Haber- Ankara’daki gazeteciler, G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu çağrısıyla 10 Ocak Çalışan Gazeteler Günü için Yüksel caddesinde basın açıklaması için bir araya geldi. Basın açıklamasına Ankara Özgür Haber Platformu, “Tanklarınıza karşı kameralarımız” pankartıyla ve İLEF öğrencileri de, “Mücadeleye devam taban sağlam” pankartıyla katıldı.

Eylemde, “Gazetecilik suç değildir” , “Susma haykır sansüre hayır” , “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” , “Gözaltılar, tutuklamalar baskılar bizi yıldıramaz” sloganları atılırken, “Kutlamıyoruz çünkü sendikasızlaştırılıyoruz.” ,”Haber değil, silah suçtur.” , “Yaşasın halkın haber alma hakkı” , “O benim kameramanım” , “Gazeteciler içerde tacizciler dışarda” , “Metin Göktepe” dövizleri taşındı.

Basın açıklamasını G-9 Gazeteci Örgütleri Platformu adına Ahmet Abakay okudu. Abakay, “Tüm Türkiye’de gazeteciler iktidarın ağır baskısı altında. Savaş manzaralarının yaşandığı Güneydoğu bölgesinde görev yapan meslektaşlarımız bu baskıları daha ağır şekilde yaşıyor. Görevlerini yaptıkları için, yani yaşananları kayda geçtikleri için hedef haline geldiler. Kolluk güçleri gazetecilerin kafalarına silah dayıyor ve tehdit ediliyor. ” dedi.

Abakay, Çalışan Gazeteciler gününü kutlamadıklarını çünkü basın ve ifade özgürlüğünün tutsak olduğunu belirtti. Abakay, “İktidar, AKP devleti ifade özgürlüğünü, gazetecilerin “ifadesinin alınması” olarak hayata geçiriyor. Artık haber almaktan çok, ifade vermek için Adliyelere gider olduk.

10 Ocak’ı kutlamadıklarını, uzun zamandır bu günün Çalışamayan Gazeteciler Günü’ne dönüştüğünü belirten Abakay, “Meslektaşlarımız işsiz. İşsiz meslektaşlarımızın sayısı artık çalışan meslektaşlarımızın sayısını geçti. Çalışan arkadaşlarımızın iş güvencesi ise patronların ve iktidarın iki dudağı arasında” dedi.

Son olarak gazetecinin vatandaşın gerçekleri bilmesi için önemli bir araç olduğunu, basın özgürlüğünün halkın haber alma özgürlüğü olduğuna değinen Abakay, “İşten atılma kaygısıyla, cezaevine girme korkusuyla çalışan gazeteci, gerçekleri savunamaz, size iletemez. Tutuklanan, işten atılan gazeteciler değil, sizin haber alma, bilme hakkınızdır. Haber tutuklanamaz, gerçekler işten atılamaz.” dedi.

Ardından Cumhuriyet gazetesinden Ayşe Sayın Can Dündar ve Erdem Gül’ün mektubunu okudu.

Açıklamaya Can Dündar’ın annesi Öznur Dündar ve Erdem Gül’ün eşi Aslı Işık Gül’de katıldı. Eylem, “Özgür basın susturulamaz” , “Haber değil, silah suçtur” sloganlarıyla sona erdi.