BDS Türkiye: Filistin gazının yağması resmen başladı

Türkiye ve İsrail arasında Filistin halkının gazına dair yapılan anlaşmanın ardından açıklama yapan BDS Türkiye “Görüşmenin amacı, çalınan Filistin gazının nasıl yağmalanacağıdır” dedi

14 Ekim 2016 Cuma, 21:45

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz bugün (13 Ekim) 23. Dünya Enerji Kongresi’nin düzenlendiği İstanbul Kongre Merkezi’nde bir araya geldi. Bu görüşme 2010’daki Mavi Marmara saldırısından sonra Türkiye ve İsrail arasında bakanlar düzeyinde yapılan ilk görüşme oldu. Görüşmenin ardından BDS Türkiye bir açıklama yaptı.

 “Görüşmenin amacı, çalınan Filistin gazının nasıl yağmalanacağıdır”

BDS Türkiye yaptığı açıklamayla, “İsrail’in doğalgazı” denilen şeyin aslında Filistin halkının olduğunu ve ve işgal devleti İsrail’in, on yıllardan beri Filistin’in doğalgazını ve diğer doğal kaynaklarını sistematik olarak yağmaladığını belirtti.

Türkiye ve İsrail arasındaki “normalleşme” anlaşması ile Gazze ablukasının vadedildiği gibi hafiflemediğini, Filistinlilere uygulanan zulmün son bulmadığını vurgulayan BDS Türkiye, “Bu anlaşma ile Gazze ablukası, Türkiye tarafından meşrulaştırıldı” dedi.

Albayrak ve Steinitz görüşmesiyle de Filistin doğalgazının yağmalanması sürecinin resmi olarak başladığını belirten BDS Türkiye, Türkiye’nin bu anlaşmayla İsrail’in suç ortağı olduğunu ifade etti.

Boykot çağrısını yineleyen BDS Türkiye, “İşgalci İsrail’le ‘normalleşme’yi reddediyoruz, Filistin halkı ile gerçek bir dayanışma için İsrail’in ekonomik, diplomatik, askeri, akademik ve kültürel alanlarda boykot edilmesi çağrımızı yineliyoruz” dedi.